Úřednice s komisním výrazem nebo zavřené dveře do pracoven už nemají na radnicích místo. Samosprávy se snaží lidem více otevřít a přiblížit politický život skrze moderní technologie i sociální sítě. U obyvatel tím budí více důvěry, Klášterec nad Ohří si za svůj přístup vysloužil i ocenění.

Už podruhé se klášterecká radnice umístila na stupních vítězů v soutěži Přívětivý úřad. Tu pořádá ministerstvo vnitra a město vyhodnotilo jako třetí nejlepší z celé republiky. Zabodovalo mixem komunikačních nástrojů od Facebooku města přes mapové aplikace až po online chat se starostou nebo dny otevřené kanceláře. Starosta se nad rámec úředních hodin věnuje obyvatelům vždy první pondělí v měsíci. „Návštěvy bez ohlášení během hodin pro veřejnost mají rostoucí tendenci,“ popisuje zájem lidí starosta města Štefan Drozd.

Ředitelka Chomutovské knihovny Andrea Löblová.
Chomutovská knihovna má nové jméno

Příležitost setkat se se starostou využívají Klášterečané z mnoha důvodů, starosta ale odmítá, že by se někdo přišel na radnici „vyřvat“. „Dotazy jsou veskrze praktické. Přichází jak se stížnostmi, tak i s návrhy na zlepšení života v lokalitách, kde žijí,“ popisuje návštěvy starosta.

Vedení radnice má ke svým voličům blíže i díky tomu, že jsou zasedání zastupitelstva dostupná v online podobě. Město je vysílá na kanále Youtube, přenáší je i místní televize TV Oko 1. „Záznamy jsou ke zhlédnutí i na webu města,“ doplňuje mluvčí Klášterce Adéla Václavíková.

Klášterecká samospráva plánuje další kroky, jak nechat lidi ještě více nahlédnout pod pokličku úřadu. „V roce 2019 bychom chtěli rozšířit síť komunikačních kanálů o další sociální sítě. A motivovat lidi k jejich většímu využívání,“ říká Václavíková.

Dle sdělení radnice by v příštím roce počínání svých zastupitelů mohli podrobněji sledovat i Jirkované. Vedení města uvažuje, že by zavedlo živé přenosy.

„Je to ale na širší diskuzi mezi zastupiteli,“ upozorňuje starostka Jirkova Darina Kováčová. Radnice zatím připravila mezikrok. „Na webových stránkách bude zveřejňován digitalizovaný zvukový záznam ze zasedání. Počítá s tím nový jednací řád zastupitelstva, který budou zastupitelé schvalovat v lednu,“ prozrazuje mluvčí města Jirkova Josef Dušek.

I na Štědrý den vyrazili myslivci přikrmovat zvěř.
FOTO: Do sytosti i na chuť. Myslivci krmí zvěř v lesích

Zpětné sledování zasedání by uvítala řada Jirkovanů, kteří na jednání nestíhají chodit z časových důvodů. „Na zastupitelstva, která u nás začínají vždy dlouho před 17. hodinou, pracující chodit nemůže. Byl bych rád, kdyby byla možnost přehrát si to zpětně,“ myslí si Lukáš Váňa.

Podle Martina Jindry by takový krok posílil důvěru voličů ve své politiky. „V usnesení jsou jen kusé informace, takhle by si člověk ověřil, jak se který politik opravdu chová, za co bojuje, kde jsou jeho zájmy,“ míní Jindra.

Řada politiků v okrese s veřejností komunikuje i skrze Facebook. Jirkovský zastupitel Josef Šebek (Svobobodní) založil na Facebooku před lety diskuzní skupinu Jirkovští, kde je v současnosti zaregistrovaných téměř šest tisíc členů. Sám tu občas nechá nahlédnout i do svého soukromí a zveřejňuje fotografie z oblíbených aktivit, od sportu po zahradničení. Pro styk s veřejností využívá Facebook i starostka Darina Kováčová (ANO). Naposledy se pochlubila fotografiemi z letos poprvé pečených vánoček.