Staré matrace, ledničky nebo těžké koberce pohozené na trávníku vedle přecpaného kontejneru přiměly jirkovskou radnici k ráznému veřejnému prohlášení. „Pokud se to bude opakovat, rozlučte se s přistavováním kontejnerů navíc,“ vzkazuje občanům. Ti se proti tomu ale ostře ohradili a kritizují město za aroganci a špatné služby.

Jirkované mohou pro ukládání odpadu celoročně využívat zdarma sběrný dvůr. Kromě toho ale Jirkov, stejně jako jiná města, přistavuje do ulic velkokapacitní kontejnery. „Je to služba navíc, která město stojí ročně sedmdesát tisíc korun,“ upřesňuje Vladimíra Brzáková z odboru majetku města a útvaru investic.

Ilustrační foto
Sem dávkaři nesmějí! Jirkov určil ulice, kde nebude možné přijímat doplatky

Podle obyvatel ale není tato služba žádná sláva. „Bydlím na Osadě a kontejner tu máme jednou do roka,“ říká Martina Slámová. „Naprosto běžné je, že jdete ráno do práce a večer už nemáte kam odpad dát, protože kontejner nacpali sousedi k prasknutí,“ pokračuje Slámová. „Už ho nikdo ale nevyveze a máte prostě smůlu,“ dodává Jirkovanka.

Podle Jirkovanů město nevyváží dost často. S tím ale úředníci nesouhlasí. „Nádoba se přistaví se v pátek a hned v sobotu je první vývoz, další pak v pondělí,“ říká Brzáková. To ale odmítá Jirkovan Michal Gruber. „Mají rozpisy, ale ty nedodržují,“ míní. „Odvezou ho jednou, až úplně na závěr, a pak máme na rok po zábavě,“ hodnotí Gruber. „A pak se rozčilují, že jsou plné. Tak já nevím, co s nimi máme dělat, asi si na ně kreslit,“ neodpustí si ironii Gruber.

Milana doprovodili na cestu i jeho dva bratři a tatínek, který syny na cestě kontroloval v autě.
Mise splněna. Milan Dzuriak je zpátky ze třetí Cesty proti bolesti

Město se naopak domnívá, že se obyvatelé nechovají dost zodpovědně a vyhazují, co nemají. „Občané na kontejnery čekají s tím, že vyklízejí půdu či sklep a vyhazují do kontejnerů i stavební suť,“ myslí si mluvčí města Josef Dušek. „Podnikatelé zase odkládají pneumatiky, elektroodpad. To do kontejnerů nepatří a navíc pak dochází k tomu, že místo naplní jeden člověk a na další se už nedostane,“ pokračuje Dušek.

Do budoucna by tomuto jednání město chtělo předejít. „Nabízí se třeba přistavování kontejnerů s obsluhou, nebo větší dohled městské policie,“ vyjmenovává mluvčí města.

Mluvčí města: jde o černou skládku

Občané vnímají přístup města jako důkaz arogance úředníků. „Nejsme žádní bordeláři. Když je plný kontejner, dám to vedle, kde si to popeláři seberou,“ komentuje Ondřej Hájek. „Nikdo přece nejde a nedá ten odpad o tři ulice dál,“ dodává Jirkovan.

Za svým prohlášením si i přes vlnu kritiky město stojí. „Podle vyhlášky mají občané povinnost využívat jen kontejnery. Jinak je to černá skládka,“ upozorňuje mluvčí Dušek. „Skoro denně vyvážíme od popelnic nábytek, pneumatiky. Ročně to stojí přes milion korun,“ uzavírá Mluvčí.

Ilustrační foto
V Jirkově spustili další veřejný dotazník, tentokrát o zeleni a čistotě