Pošlete nám na úřad e–mailem otázku a my ji pak zveřejníme i s odpovědí na veřejném fóru. Taková jsou nová pravidla internetové dikuze na webu města Jirkova.

Přestože radnice změny zavedla s tím, aby fórum bylo přehlednější, reakce byly veskrze negativní. „Totalitní praktika zde spočívá v tom, že se snažíte omezit a zpomalit přístup k informacím. Pokud se někomu z vedení města zdá, že ho tu někdo poškozuje, má možnost se obrátit na policii, nebo soud, ne cenzurovat diskuzní fórum,“ píše například diskutující s přezdívkou realista.

Podle starosty Jirkova Radka Štejnara ale o cenzuře nemůže být řeč.

„Chtěli jsme fórum jen zpřehlednit, protože na některé otázky ani nestačíme odpovědět a už si tam lidé odpovídají sami a pak jsou z toho dvě stránky polopravd,“ vysvětluje. Také diskuze „o dovolených a podobně“ podle starosty nepatří na městskou diskuzi. „Od toho je řada jiných sociálních sítí, třeba Facebook.“

Odmítá také tvrzení, že by šlo o začátek likvidace celého fóra. „Probírali jsme několik variant a úplné zrušení diskuze tam bylo taky. Ale rozhodli jsme se jen pro úpravu a nic dalšího neplánujeme,“ dodal Štejnar.

Nutno dodat, že úpravy se týkají pouze rubrik Otázky a odpovědi a Městská policie, v jiné rubrice je volná diskuze pořád možná. Další věc je, že Jirkov alespoň nějaké diskuzní fórum má, dalším městem v okrese už je pouze Kadaň, ostatní radnice na svých webech nic podobného neprovozují.

Rozhovor se starostou Jirkova Radkem Štejnarem: Cenzura nehrozí. Když se někdo zeptá, odpovíme

Starosta Jirkova odpověděl Chomutovskému deníku na pár otázek ohledně nových pravidlech na diskuzním fóru.

Zazněly hlasy, že diskuzní fórum skončí úplně. Můžete k tomu něco říct?
Na radě jsme probírali několik variant a zrušení diskuze byla také mezi nimi. Ale rozhodli jsme se jinak a o dalším omezení neuvažujeme.

Byly úpravy vedené snahou něco zjednodušit, nebo se vám nelíbilo, kam diskuze směřuje?
Obojí. Naši odpověď na otázku nebylo někdy možné v záplavě příspěvků ani najít, protože lidé si tam odpovídali sami a často kvůli neznalosti věcí uváděli polopravdy.

Když ale budou lidé otázky posíla na e–mail, je snadné říci, že se třeba ztratil… Nesvádí to trochu k cenzuře?
Ne, to rozhodně ne. Kdybychom chtěli něco cenzurovat, tak fórum zastavíme úplně. Když někdo položí otázku, musí dostat odpověď. Ty nejdůležitější dotazy nám lidé stejně posílají podle zákona o informacích, takže tam jsme vázáni i právně. (jd)