Rabasovou totiž odvolali, ale až ke konci roku. Jenže mezitím na začátku října proběhne výběrové řízení, ve kterém může současná ředitelka svou pozici obhájit. „Logika věci je taková, že pokud vyhraje jiný uchazeč, musel by dát výpověď v současném zaměstnání a nastoupil by po dvouměsíční zákonné lhůtě," vysvětluje druhý náměstek primátora Marina Bystroň. Pokud v konkurzu obstojí Rabasová, radní pak jen vezmou své odvolání zpět a ředitelka bude pokračovat ve své práci.

Pravda ale je, že před prvním výběrovém řízení radní Rabasovou neodvolávali a vysloužili si za to kritiku od opozice. „Paní ředitelka je stále v platném pracovně právním vztahu k zooparku. Bude-li se do výběrového řízení hlásit, tak je nestandardní, že znovu žádá o práci, kterou řádně vykonává," podivoval se tehdy exprimátor Jan Mareš.

První konkurz byl nakonec zrušen, oficiálně pro nízký počet účastníků. Stalo se to však až v den, kdy odborná komise měla otevírat obálky. A to už muselo být jasné, kolik lidí se hlásí.

Nový konkurz

Přihlášky do nově vyhlášeného výběrového řízení lze posílat ještě do 24. září. Samotný konkurz je pak naplánován na 2. října. Komise zasedne v lehce změněné sestavě, Vladimíra Hanáka z Přírodovědecké fakulty UK (omluvil se ze zdravotních důvodů) nahradí ředitel plzeňské zoo Jiří Trávníček.

Rabasová se do konkurzu hlásí také. Chomutovskému deníku to potvrdila už před prvním výběrovým řízení. „Nové vedení města vyhlašování konkurzů avizovalo dopředu, takže bylo třeba s tím počítat," komentovala to.

Šanci na obhájení funkce jí zvyšuje i nedávná kontrola z ministerstva životního prostředí, u níž byl i náměstek Bystroň. Ta v provozu zooparku neshledala žádné nedostatky.

Budou obhajovat všichni

Město plánuje postupně vypsat výběrová řízení na posty všech ředitelů, kteří šéfují městským organizacím. „Výjimkou budou Městské lesy, kde pan ředitel prošel konkurzem nedávno a byl u toho i zástupce tehdejší opozice," upřesnil primátor Chomutova Dan Černý.

Výběrová řízení budou probíhat postupně. „Není to úplně jednoduchý proces a nejde během měsíce odvolat všechny ředitele," vysvětluje Černý.

Zatím se změnilo vedení u městské policie a dopravního podniku. V obou případech ale odešli ředitelé sami. Od strážníků odešel Vít Šulc po skandálních výsledcích kontroly, generální ředitel DPChJ Jiří Melničuk rezignoval, protože nechtěl spolupracovat se současným vedením radnice. Nový radní Jaroslav Komínek byl totiž jeho velkým kritikem.