„Máme potěšení z toho, že jsme vlastními silami schopni udělat antény, zvednout je, všechno připravit a ještě uspět v závodu,” přiblížil vedoucí operátor radioklubu Ivo Tyl. „Máme mezi sebou hochy, kteří dokážou na deseti gigahertzích, kdy má člověk radost, že se dovolá do Prahy, udělat spojení odrazem o dešťové kapky nebo letadlo přistávající v německém Frankfurtu,“ vyzdvihl.

Aktuálně dělá patnáct členů radioklubu vše pro to, aby vyhráli v říjnovém závodě. Bude na evropské úrovni. Mistry Evropy se stali už dvakrát, naposledy loni. Podařilo se jim navázat téměř tisíc spojení na sto a více stovek kilometrů. Právě na součtech těchto spojení a vzdáleností je z velké míry závislé bodování.

Především ale klub několikrát zvítězil na světové úrovni. Naposledy to bylo v roce 2018, kdy potvrdil skvělý výsledek z předešlého roku, a světově nejlepší byl i v roce 2012. Přípravy na takovéto závody, při kterých se soupeři vůbec nepotkají, jsou zvláště náročné a nákladné. Aby tým z Lesné zvýšil pravděpodobnost, že vyhraje, vysílal totiž z Afriky. Tím si zajistil vyšší bodové hodnocení, než jaké by dostal za vysílání z evropského kontinentu.

Mapa ukazuje spojení navázaných v rámci závodu UHF Contest 2021 z loňského října, kdy lesenský radioklub v kategorii Over All (přes všechna pásma) MO (více operátorů) získal první místo v Evropě.Mapa ukazuje spojení navázaných v rámci závodu UHF Contest 2021 z loňského října, kdy lesenský radioklub v kategorii Over All (přes všechna pásma) MO (více operátorů) získal první místo v Evropě.Zdroj: Radioklub Lesná

„Cíleně jsme jezdili do Gambie, kam jsme posílali vše potřebné, a postupně vše stavěli na místě,“ nastínil člen radioklubu Václav Valenta. „Dosáhli jsme kolem 20 až 30 tisíc spojení, kdy v jeden moment vysílala skupina například pěti členů a mluvila s lidmi na druhé straně. Spojení tak přibývala rychleji,“ doplnil.

Přes tento úspěch se radioamatéři z Lesné následně přesouvali spíše do Maroka, protože se v Gambii přestali cítit bezpečně.

Radioamatérství je koníček a sport náročný na finance i čas. Milovníci kmitočtů z Lesné se ale shodují, že je těší jak možnost dalšího poznávání radiotechniky, tak pokořování limitů a soupeření. „Když porazíte své úhlavní nepřátele, se kterými se normálně kamarádíte a chodíte s nimi na pivo, je z toho vždycky obrovská radost. Jak začne závod, neznáme bratra,“ poznamenal Tyl.

Medúzy patří k atraktivním tvorům mořských akvárií.
Medúzárium a jezírko pro želvy. Chomutovský zoopark buduje nové atrakce

S radioamatérstvím začal podobně jako kolega Valenta už v dětství. Oba navštěvovali radioamatérský kroužek, kde byly obvyklé takzvané hony na lišku, později přejmenované na radiový orientační běh. Koníček jim vydržel do dospělosti.

Jejich znalosti můžou být k užitku v případě ohrožení. Rádiové kmitočty, které v aukcích velmi draze nakupují telefonní operátoři, radioamatéři dostávají k užívání od Českého telekomunikačního úřadu zdarma. Oproti tomu jsou ale zavázaní, že v případě krizových situací vytvoří komunikační záchrannou síť státu.

„Relativně snadno jsme schopní navázat spojení jak na malé vzdálenosti po republice, tak celosvětově. Proto když k nám v 68. roce přijela ruská okupační armáda, jako první obsazovala rozhlasové a amatérské vysílače,” zmínil Valenta.