Šlo o akci Dělnické strany, přítomný byl i místopředseda Petr Kotáb. Skupina se sešla okolo jedné hodiny na železniční zastávce Chomutov - město a vydala se na pochod do městského parku. Zastavili se u betonové fontány, kde podle svých slov chtěli uctít památku mladé dívky, kterou tu před pár lety znásilnil a zabil mladík. V okolí sesbírali odpadky a vydali se do Poděbradovy ulice před ordinaci Džamily Stehlíkové. Po celou dobu pochod monitorovalo několik policejních aut.

Před bývalou ordinací Stehlíkové prý měli radikálové ohlášenou demonstraci na podporu "kazašských pastevců", což je narážka na národnost Stehlíkové. Jde pouze o ironii, Dělnická strana k bývalé ministryni pro lidská práva a zastánkyni Romů příliš sympatiemi neoplývá. Právě před ordinací ale zasáhli policisté - přítomné upozornili, že magistrát jejich akci nepovolil, vyžádali si občanské průkazy a pak demonstraci rozpustili.

Účastníci se pak oficiálně rozešli, ale všichni vyrazili směrem na Kadaňskou ulici, kde žije řada romských rodin. Tam už na ně čekali i těžkooděnci, protože se daly očekávat konflikty. Pro jistotu celou skupinu obklopili a doprovázeli je po celé cestě Kadaňskou.

Asi deset Romů na ně pokřikovalo, že by se do nich pustili, nebýt policistů, ale k žádnému napadení nedošlo.

Radikálové pak zamířili do centra města a usadili se v restauraci Kulisárna u městského divadla. Zhruba po hodině došlo před restaurací ke slovní potyčce mezi extremisty a skupinkou Romů.

Prohlédněte si v galerii video z pochodu.

„Obešlo se to bez fyzického kontaktu, čtyři příznivci Dělnické strany byli předvedeni pro přestupek narušování veřejného pořádku,“ uvedla mluvčí policie Šárka Poláčková. Před šestou hodinou se asi deset radikálů prošlo městem a odešli na nádraží, odkud se měli rozjeli domů.

Odborníci na extremismus se shodují, že podobných akcí bude přibývat. Dělnická strana je totiž může používat jako svoji předvolební kampaň pro volby do Evropského parlamentu, přestože se obejdou bez politických proslovů.