Špatná spolupráce, nemožnost dostat se k informacím včas a neprůhlednost toku obecních peněz. To jsou důvody rezignace, které uvádí dnes už bývalý zastupitel Račetic Josef Ryšavý. Starosta s dalšími čtyřmi členy zastupitelstva, toto tvrzení popírá.

„Neměli jsme zatím jinou šanci, jak se dostat k informacím, o které jsme žádali a ani jsme se nedostali k řešení problémů,“ nechal se slyšet Ryšavý. Starosta s tímto tvrzením nesouhlasí. „Ke všemu se mohli dostat. Jejich rodiče dělají tady na úřadě a i kdybych jim zakázal do dokumentů nahlížet, stejně by se k nim dostali,“ reaguje starosta Račetic Vlastislav Hofman. „Kromě toho v obci vychází měsíčník, kde je vše uvedeno a v záznamech ze zastupitelstva je také vše,“ dodává.

Ve čtvrtek odpoledne přesto Josef Ryšavý, Václav Silovský, Miloš Ježek a Miroslav Frollo předložili své rezignace starostovi. Vzápětí zveřejnili na internetových stránkách své důvody k odstoupení.

Jejich cílem je vyvolat předčasné volby, do kterých by se mohli přihlásit už i jiní kandidáti.“ Byl bych velmi rád, kdyby k tomu došlo a mohli kandidovat i ti, kteří v minulých volbách nenašli odvahu,“ svěřuje se Ryšavý.

Pravděpodobnost, že dojde na předčasné volby a následnou obměnu vedení obce, je ale mizivá. Vedení Račetic teď osloví oslovit náhradníky ze stejné strany, jako jsou kritici. Pokud nabídku přijmou, zůstane vše téměř při starém. V případě, že odmítnou, může zastupitelstvo zůstat jen v pěti členech a situace se tedy nezmění.

Bývalí zastupitelé na svých stránkách poukazují především na to, že museli odhlasovávat smlouvy, které jim nebyly předloženy dostatečně včas před zasedáním. Nemohli tedy problematiku důkladně prostudovat. Dále jim vadilo to, že byli postaveni před hotovou věc. Například o bourání požární nádrže se dozvěděli podle jejich slov „až s prvními údery sbíječky“. Dalšími, podle nich velmi závažnými problémy, na které poukazují i na račetických stránkách, jsou nejasnosti ve vyúčtování obecních peněz.

Všem těmto nařčením ale odporuje starosta. „Neztotožňuji se s jejich popisem,“ říká stručně Hofman. „Chápu jejich postoj. Měli jiné představy. Některé věci už jsou ale rozjeté, a ty se dodělají, ať už na radnici bude kdokoli,“ dodává.

Plné znění dopisu, kterým čtveřice zdůvodňuje své odstoupení, lze najít na neoficiálních webových stránkách Račetic - www.racetice.eu (ZDE). Výsledek odstoupení čtyř zastupitelů z devíti ale nejspíš nebude mít na chod vesnice žádný dopad.