Otevření stanice bylo přístupné veřejnosti, řada lidí tuto možnost také využila. Pozvání na akci přijali také náměstkové primátora města Chomutova Marian Bystroň a Marek Hrabáč, pracovník ministerstva životního prostředí David Fuka a kolegové ze záchranných stanic pro handicapované živočichy. Po slavnostním přípitku následovala prohlídka zázemí, moderní veterinární ordinace s vytápěnými boxy pro zvířata a venkovních voliér. „Vzhledem k nákladnosti projektu jsme využili možnost získání dotace z operačního programu Životní prostředí," vysvětlila ředitelka zooparku Iveta Rabasová. „Celkem jsme získali 90 procent nákladů na přestavbu, 8,54 milionu korun činila dotace z Evropské unie, částkou 502 345 korun přispěl Státní fond životního prostředí České republiky. Zbylou částku jsme uhradili z rozpočtu zooparku," dodala ředitelka.

Stanice je určena pro zvířata, která žijí v Ústeckém kraji ve volné přírodě. „Nejde o kočky, zatoulané fretky a podobná doma chovaná zvířata," upřesnila ředitelka. Do záchranné stanice se nejčastěji dostávají ptáci. Většinou jsou to poštolky a káňata. „V poslední době se ale začínají objevovat mnohem více rorýsi, nebo vlaštovky," vysvětlila ředitelka. Jedná se většinou o jedince, kteří vypadli z hnízda. Lidé ale mají často tendenci nosit do zooparku zvířata, která nejsou zraněná, nebo bezprostředně ohrožená. „Často nás upozorňují v zimě na labutě, které jsou podle nich zamrzlé v ledu. Ono to ale tak není. Labutě takhle často spí, odpočívají a šetří energii," nastínila jeden z příkladů Rabasová. Jsou připraveni i na velká zvířata, zvládli by ve stanici ošetřit jelena nebo losa.

Občas se v zooparku musejí postarat o dost neobvyklé zvíře, které někde přišlo k úrazu. naposledy to byl například ledňáček. „Ledňáček nás opravdu potěšil, protože hnízdí tady nedaleko zooparku. Hodně zajímavé ale bylo, když nám jedna paní přivezla mláďata zajíců. Jednalo se totiž o albíny," s úsměvem vzpomínala ředitelka. Málem tu měli také srnečka albína, nakonec se jej ale nepodařilo odchytit. Mezi zajímavé dočasné návštěvníky se zařadila užovka s dvěma hlavami.

Nejčastější úrazy zvířat byly až do nedávna po zásahu elektrickým proudem. „V současné době už je to jinak, většinou se zvířata zraní po srážce s jedoucím vozidlem," řekla ředitelka. Dost často však takovou srážku zvířata nepřežijí. „Bývá to těžké zranění. Je tam většinou vnitřní krvácení a my jim už nedokážeme pomoct," popsala časté případy Rabasová.

Nová záchranná stanice má takovou kapacitu, že je schopna ošetřit většinu zraněných zvířat z celého kraje. „Ročně stanicí projde okolo tří stovek různých druhů zvířat. Takový počet zvládáme úplně běžně, bez nějakého nadměrného úsilí," potvrdila ředitelka.

Převážně se však ve stanici starají o zvířata z blízkého okolí a sousedních okresů jako je Lounsko, Mostecko, výjimkou nejsou zvířata z Karlovarska nebo Ústecka. Z volné přírody zatím k ošetření zoopark žádné zvíře nemusel odmítnout. V případě domácích zvířat se to ale občas stává. „Pokud má někdo doma například hada s nějakými zdravotními problémy, zvíře nepřijmeme. Většinou se ale snažíme lidem pomoci," uzavřela ředitelka.

Bylo už hodinu po poledni a do prostoru stanice se stále trousili noví návštěvníci. Pohodovou atmosféru letního odpoledne dotvářela živá hudba Martin Jáchym and The Common sent. Vrata stanice se za posledním návštěvníkem zavřela až v 17:00 hodin.