Kdo bude novým primátorem a kdo ovládne radnici na příští čtyři roky? O tom se rozhodne v polovině října.
O hlasy Chomutováků chce kromě velkých politických stran bojovat i nové sdružení nezávislých kandidátů. Postaví kandidátku společně se Stranou zelených.


PRO Chomutov

Za Sdružením nezávislých kandidátů PRO Chomutov stojí kromě jiných Jan Hartman. „Chceme změnit Chomutov, napravit jeho pověst a zprůhlednit hospodaření. Nechceme, aby Chomutov byl pokladničkou pro lobbisty a komunální oligarchy,“ vysvětluje kromě jiného na svém blogu Hartman, proč sdružení vzniká.
Do voleb půjdou nezávislí kandidáti společně s chomutovskými Zelenými. Na kandidátce tak bude i Přemysl Rabas, exředitel zooparku. „Jako Zelení jsme se rozhodli jít do společného projektu. Nechceme tříštit síly,“ slibuje si od společné kandidátky vyšší volební úspěch.

Strana zelených tak nepostaví vlastní kandidátku, kromě Rabase by za PRO Chomutov kandidovali další členové strany. Vedle nich sdružení spoléhá na další osobnosti z Chomutova – lékaře, učitele, o místo zastupitele bude usilovat i Jan Hartman.

Podle jeho blogu by měl stát v čele kandidátky právě Rabas. Ten ale říká, že o pořadí rozhodnuto ještě není.

3000 podpisů
Potřeba je však jedna „maličkost“. Sdružení musí sehnat od Chomutováků tři tisíce podpisů potřebných pro registraci sdružení a to zhruba za měsíc, jinak může na komunální volby zapomenout.
Pokud je nesežene, půjde Strana zelených do voleb v Chomutově sama za sebe.
Volby nabídnou souboj Rabas vs. Řápková.

Komunální volby tak nabídnou přímý souboj znesvářených politiků Přemysla Rabase a Ivany Řápkové. Jejich vzájemný vztah se vyhrotil poté, co byl Rabas nečekaně odvolán z místa ředitele zooparku a město nebylo dlouho schopné vysvětlit, proč se tak stalo.

Zastupitelkou ano, primátorkou ne
Do voleb totiž půjde i primátorka Ivana Řápková, která je čerstvou poslankyní. „Chtěla bych zůstat členkou Zastupitelstva města Chomutova z důvodu přenosu informací z města, ve kterém žiji a kterému chci nadále pomáhat,“ vysvětluje kandidaturu Řápková.

Dodala ale, že o místo primátorky usilovat nebude. Spojení vrcholné politické funkce s lokální politikou je běžné. Zastupiteli zůstali například poslanci Jiří Polanský, Jaroslav Krákora či již zmiňovaný Rabas, podobně tak ministryně Džamila Stehlíková.

V předcházejících komunálních volbách vedle „zavedených“ stran kandidovalo jediné sdružení, které postavilo kandidátku na osobnost většinou bez politické příslušnosti.

Unie pro sport a zdraví, v čele s Vojtěchem Čihařem, získala v roce 2002 dvě zastupitelská křesla, v roce 2006 se jí dařilo méně a ve volbách ani jeden z mandátů neobhájila.

Dalšími stranami, které možná nově proniknou do chomutovské politiky, by mohla být TOP 09, která uspěla v parlamentních volbách, nebo Věci veřejné. Ty však nedávno vyškrtali několik členů, i chomutovských, pro jejich nedůvěryhodnost.
Volby jsou vyhlášeny na 15. a 16. října 2010.