Z předpokladů se stal fakt. Přemysl Rabas, dlouholetý ředitel chomutovského zooparku a exposlanec, oznámil kandidaturu na senátora.

Dlouho se o tom mluvilo, i Česká tisková kancelář o tom psala jako o samozřejmosti, přestože oficiální rozhodnutí nepadlo. Ale ani sám Rabas to nevyvracel, s potvrzením čekal jen na rozhodnutí svých kolegů v hnutí. Včera už Chomutovskému deníku potvrdil, že kandidovat bude.

Rabas je zřejmě posledním velkým jménem, které v boji o Senát zaznělo. Ostatní velké strany už své kandidáty zveřejnily. Post bude obhajovat Václav Homolka (KSČM), ČSSD nominovala Rudolfa Kozáka, ODS Jiřího Bintera, za TOP09 bude kandidovat Josef Mašek a za Severočechy.cz David Richtr.

Rabas v čele krajské kandidátky

Zároveň s tím přišlo oznámení, že Rabas bude v čele kandidátky PRO kraj pro krajské volby. „Nominaci na lídra kandidátky jsem přijal po dlouhém zvažování, a to především s ohledem na mou souběžnou kandidaturu do senátu za Chomutovsko," uvedl k tomu. Jak dodal, je přesvědčený, že propojení práce krajského zastupitele a senátora je užitečné. „Nicméně musíme očekávat, že se tento souběh stane terčem kritiky," dodal Rabas (viz dole Hejtman i senátor?).

PRO kraj zveřejnil prvních patnáct kandidátů pro krajské volby. Na druhém místě je Šárka Zimová Dostálová, radní z Děčína, třetí Martin Hausenblas, jeden ze zakladatelů hnutí. Další kandidátkou z Chomutovska je pak zastupitelka PRO Chomutov Monika Mrugová, která je na krajské kandidátce na sedmém místě.

PRO kraj se profiluje jako největší politické hnutí, které ostře kritizuje současnou krajskou vládu ODS a ČSSD. Součástí je Strana zelených, KDU-ČSL a několik menších regionálních hnutí se silnou pozicí v komunální politice.

Hejtman i senátor?

Uvedl jste, že souběh funkcí krajského zastupitele a senátora považujete za užitečný. Kandidujete ale jako lídr, tedy teoreticky na hejtmana. Umíte si představit i souběh těchto funkcí?
To je hodně předčasné řešit. Za prvé je tu otázka, zda si pánové Oulický a Novák (významní členové ODS, označovaní za „kmotry" pozn.red.) zase nekoupí hlasy potřebné k vládnutí. A druhá věc je, že existuje spousta možností, jak můžou volby dopadnout a také jak poté sestavit koalici. Takže tohle je opravdu předčasné.
Ale teoretická možnost tu je. Kandidujete na hejtmana i senátora zároveň…
Vždyť v celé republice je asi třetina hejtmanů, kteří jsou zároveň i poslanci, a to je náročnější funkce než senátor…