Co říkáte na volební výsledek?
Je to milé.

Vnímáte ho jako zprávu od voličů, jakým způsobem jste dosud pracoval?
Ano. Protože za ty desítky let, ať šlo o mou odbornou práci, kdy jsem se postupně pokoušel dát dohromady dvě zoologické zahrady a myslím si, že úspěšně, nebo nakonec i politická práce, kdy jsem byl čtyři volební období v zastupitelstvu v Chomutově nebo v Parlamentu, za mnou nezůstal žádný skandál, žádný kostlivec. Myslím, že to voliči ocenili. Vlastně mě to ale v dnešní době překvapuje při těch všech hejtech, které se šíří a kdy jsou lidé schopni věřit i tomu, že je Země placatá nebo že žádné koncentrační tábory ve druhé světové válce nebyly. Vlastně se s tou pravdou člověk někdy probíjí dost těžko. A o to víc mě výsledek těší.

S Přemyslem Rabasem (vlevo) si připili jeho přátelé a podporovatelé v chomutovském Café Rouge. Druhá zleva je senátorova žena Iveta Rabasová Houfová, starostka obce Blatno.Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová

Volební účast byla opět nízká, čemu to připisujete?
Volební účast byla obvyklá. Neobvyklá byla volební účast v Blatně, a to mě strašně těší, protože se v kampani objevily hlasy, že sem nepatřím, protože pracuji jinde. To je samozřejmě nesmysl. Pracuji jinde, ale jsem tady doma. A důkazem toho je výsledek v Blatně, kde byla volební účast 33 procent a výsledek pro mě 81 procent hlasujících. To mě velmi dojímá a těší.

Sčítání jste podvakráte sledoval z Café Rouge s přáteli a politiky, pomáhalo vám to například lépe zvládat nervozitu?
Velmi se mi líbí celá atmosféra této kavárničky, připomíná mi ležérní francouzské kavárny někde na venkově. Je to sympatické prostředí. A je úžasné, kolik se tu sešlo lidí z různých politických stran, různých názorů. To, že je spojilo, že jsem byl podle jejich představy ten správný kandidát na senátora, mě velmi potěšilo. Z pátku na sobotu jsem byl v lese na samotě, a to určitě pomohlo, protože jsem zapomněl, co se mezitím děje a jaké lístky jsou v těch bednách. A dnes (v sobotu) jsem šel pěšky z Blatna. Než jsem prošel Bezručovým údolím, které je bez signálu, výsledek už byl skoro jasný.

S kým si v Senátu umíte představit spolupráci?
Jsem poměrně otevřený člověk, takže si umím představit spolupráci téměř s každým. Dva dny zpátky jsme se bavili se senátorem Janem Horníkem (STAN) a senátorkou Alenou Dernerovou (Severočeši.cz), což jsou kolegové sousedních obvodů, že bychom mohli zkusit založit podvýbor, který by řešil problémy sídlišť tady v Krušnohoří. Jsou senátoři z jiných klubů, ale myslím si, že spolupráce s nimi může být velmi dobrá.

Čemu byste se chtěl v Senátu věnovat jako jedné z prvních věcí? Právě zmiňované problematice sídlišť?
Ano.

Je ještě něco dalšího, čím byste mohl pomoci konkrétně Chomutovsku?
Toho je celá řada. Zajímá mě životní prostředí. Přestože kdysi jeden z prezidentů tvrdil, že žádné oteplování není, většina lidí nejspíš začíná vnímat, že se asi k této planetě nechováme správně a měli bychom razantně změnit svůj vztah k životnímu prostředí. Na to nestačí jen třídit odpad, bude toho potřeba daleko víc, ať se to týká nakládání s vodou nebo s uhlíkem vůbec v prostředí. Toto jsou věci, které mě zajímají, a které se můžou promítnout i do činnosti v regionu.