Kosána v březnu potrestal kárný senát Nejvyššího správního soudu snížením platu o deset procent na devět měsíců za to, že se nepostavil proti podmínečnému propuštění bývalého senátora za ODS a někdejšího starosty Chomutova Alexandra Nováka z vězení. Sám navrhl Okresnímu soudu v Chomutově, aby přijal záruku motorkářského spolku Gryphons.

„Vyzval jsem ho, aby rezignoval. Kárné potrestání by každého vedoucího mělo vést k takovému rozhodnutí. Pokud rezignaci nepodá sám, jsem připraven podat návrh na jeho odvolání," řekl serveru Jakovec. Kosán pak podle Jakovce nabídl, že ve funkci zůstane do konce letošního roku. Jakovec trvá na tom, aby to bylo dříve. Oba muži se sešli právě kvůli propuštění Nováka z vězení.

Kosána už za postup při návrhu na propuštění Nováka z vězení potrestal NSS. Kárnou žalobu podala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle ní se zkušený muž se čtyřicetiletou praxí dopustil excesu. Navrhovala, aby mu kárný senát snížil plat o deset procent na jeden rok. „Nečinil jako státní zástupce vše potřebné k tomu, aby ochránil veřejný zájem," řekla po vyhlášení rozhodnutí, proti kterému se nelze odvolat.

Kárný senát dospěl k závěru, že Kosán skutečně porušil povinnosti státního zástupce. Postupoval liknavě, pasivně, uvedl předseda kárného senátu Jiří Palla. Kosán se právně nevypořádal s důvody, proč nebylo vyhověno předchozím žádostem o podmínečné propuštění Nováka. Navíc mu nevadilo, že chomutovský soud neprovedl zevrubné dokazování, než muže pustil na svobodu. Plat mu NSS snížil na devět měsíců.

Kosán už před lety čelil obžalobě z korupce. Několik let kvůli tomu nemohl pracovat, nakonec jej ale justice obžaloby zprostila a mohl se vrátit na státní zastupitelství.