Novák požádal o propuštění poté, co si odpykal třetinu čtyřletého trestu. Okresní soud v Litoměřicích jeho žádosti vyhověl, státní zástupce se ale odvolal. Novák je zatím stále ve vězení.

Soud bude Novákovu žádost projednávat ve středu. "Jednání je neveřejné, nebude na něm ani odsouzený. Předpokládáme, že soud rozhodne ještě tentýž den," řekla ČTK Lasovská. Rozhodnutí krajského soudu bude pravomocné. "Pokud by soud žádosti vyhověl, mohl by odsouzený opustit ještě tentýž den věznici," doplnila Lasovská.

Litoměřický soud Novákově žádosti v polovině srpna vyhověl a rozhodl o jeho propuštění. Zároveň mu stanovil nejdelší možnou, sedmiletou zkušební lhůtu a vyzval ho, aby vrátil víc než čtyřicetimilionový úplatek, který podle rozsudku obdržel za prodej akcií města Chomutov. Podle soudce Vlastimila Nedvěda splnil Novák všechny zákonné podmínky podmínečného propuštění. "Zprávy a hodnocení z výkonu trestu umožňují tento postup. Soud zohlednil i hodnocení z vazební věznice, jak v Teplicích, tak v Litoměřicích, měl tady několik kázeňských odměn," řekl už dříve Nedvěd s tím, že od spáchání skutku už uplynulo 16 let.

Soud naopak nezohledňoval vyšetřování teplické policie. Ve skříňkách na teplickém fotbalovém stadionu, kde Novák v rámci trestu jako odsouzený pracoval, byl nalezen počítač a mobilní telefon. "Ze zpráv, které nám věznice v Teplicích doplnila, se výslovně uvádí, že od 11. března 2014 neměl pan Novák k těmto skříňkám přístup, nebyl na tom pracovišti a ty skříňky byly prohlíženy 25. března. Nebylo prokázáno, že by s nimi pan Novák manipuloval," doplnil v srpnu Nedvěd.

Novákův advokát Jan Růžek už dřív odmítl, že by věci patřily jeho klientovi. Policie v této souvislosti nikoho neobvinila. "Tento případ stále vyšetřujeme. Čekáme na výsledky znaleckých posudků. Nikdo v této souvislosti nebyl obviněn," řekl ČTK mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Okresní soud původně uložil Novákovi dvouletý podmíněný trest s odkladem na pět let, Novák se ale proti rozsudku odvolal. Krajský soud zpřísnil trest na čtyři roky vězení, Novákovi zároveň udělil pětimilionovou pokutu, kterou bývalý politik uhradil.

Případ údajného úplatku se datuje do roku 1999, kdy Novák působil jako starosta Chomutova. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových.