Z fondu rozvoje bydlení přitom zastupitelé každoročně vyčleňují na půjčky milion korun, každý ze stavitelů může požádat až o 300 tisíc korun.

Důvodem odlivu zájmu o půjčky jsou podle jirkovské místostarostky Dany Jurštakové nejspíš stále klesající hypotéky či půjčky na opravy a rekonstrukce bytů od bank. A to i přesto, že město nabízí nízký úrok dlouhodobě, půjčka je bez rizika a lze ji využít na takřka všechny opravy související s bydlením.

„Nezájem o půjčky nás vedl k návrhu na jejich ukončení. Většina zastupitelů však byla proti. Argumentovali tím, že je to služba pro obyvatele města, možnost výhodně si půjčit na rekonstrukci či zvelebení bydlení by měla být zachována. Minimálně v příštím roce si tak jednotlivci či společenství vlastníků bytů budou moci podat žádost znovu,“ uvedla Jurštaková.

S penězi určenými na půjčky město nehospodaří, letos tak zůstane ležet ve fondu ladem 950 tisíc korun. „Nevyužívat peníze je škoda,“ doplnila Jurštaková.

Fond rozvoje bydlení založila v uplynulých letech většina tuzemských měst. Po počátečním enormním zájmu stavebníků o výhodné půjčky v poslední době radnice zaznamenávají stagnaci. Podobné problémy jako Jirkov mají i v Lounech, Podbořanech, Jablonci nad Nisou či Dačicích.