Mnozí lidé už přemýšlejí, jak budou pozorovat ptáky u krmítek. Málokoho ale napadne, že i krmítka mohou být pro některé druhy rizikovým faktorem.
Závažné onemocnění odborně zvané trichomonoza má i své laické označení – krmítková nemoc. Postihuje hlavně zrnožravé ptáky a zvonky zelené (Chloris chloris) kosí ve velkém. Příčinou je bičenka drůbeží, parazit, který škodí v ptačím hrdle. Ptákům zduří krk, nemohou polykat a umřou hlady třeba i v blízkosti plného krmítka.
Právě krmítka jsou rizikovým faktorem. Vystřídá se u nich množství ptáků, kteří se mohou vzájemně nakazit. Bičenky se totiž přenášejí fyzickým kontaktem. Ptáci, kteří se na krmítku odhánějí a přetlačují, jsou v přímém ohrožení života.

Zvonek zelený byl v těchto dnech ornitology zvolen ptákem roku 2022. „Udělením titulu zvonkovi chtějí ornitologové upozornit na to, že ptáci, které považujeme za obyčejné a všudypřítomné, nemusejí být běžní napořád, pokud budeme do jejich životů a životního prostředí nešetrně zasahovat,“ uvedla Věra Sychrová, mluvčí České společnosti ornitologické.
Pěvcovo odborné pojmenování chloris má původ v řeckém slově ,khloros“, znamenající zelený nebo žlutozelený. Tento pěvec o velikosti vrabce má podsadité tělo. Silný kuželovitý slouží k louskání semen. Samci jsou na rozdíl od méně nápadných a spíše hnědozelených samic výrazně zelenější.
Zvonek zelený ve zkratceTřída: ptáci
Řád: pěvci
Čeleď: pěnkavovití
Délka života: průměrně 2–3 roky; maximálně 12 let
Velikost: 14–15 cm
Rozpětí křídel: 23–26 cm
Hmotnost: 25–30 g
Zdroj: birdlife.cz