O látce HHC je především v posledních týdnech hodně slyšet. Jde v podstatě o novou alternativu marihuany. Jedním z nebezpečí přitom je, že se tento v České republice zatím legální produkt přidává do různých cukrovinek. Zároveň je velmi obtížné odhadnout „správnou dávku“.

Takový případ vyšetřovali v minulých dnech i kriminalisté v Chomutově. Jednalo se o požití želatinových proužků s obsahem HHC. „Mladistvá, které byla tato cukrovinka podána, o obsahu HHC látky nejenže nevěděla, ale musela být po jejím požití hospitalizována ve zdravotnickém zařízení,“ upozornila policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Vyšetřování bylo nakonec odloženo. Právě proto, že v tuzemsku je HHC v tuto chvíli legální.

HHC je na českém trhu volně dostupné například v podobě cukrovinek - gumových bonbonů, medvídků nebo zmíněných pásků. „Prodávají se nejen v konopných automatech, ale také ve večerkách či on-line na e-shopech. Tudíž si je může koupit kdokoliv jakéhokoliv věku,“ uvedla mluvčí Kofrová a dodala: „Látka HHC může mít silné a nežádoucí účinky. Může být nebezpečná, obzvláště pokud ji užije mladistvá osoba.“

Co je látka HHC

HHC, celým názvem hexahydrokanabinol, je jedním z kanabinoidů, získávaných z konopí. V podstatě jde o moderní alternativu marihuany často vyráběnou synteticky. Psychoaktivní látka je k dostání v různém kuřáckém zboží, ale také zapracovaná do cukrovinek. Gumových bonbonů, želatinových pásků a podobně. 

Uživatel má užitím HHC dosáhnout pocitů euforie, relaxace či zlepšení nálady. Individuální dávkování je však velmi problematické. Ještě nebezpečnější je fakt, že k cukrovinkám s HHC mají v podstatě volný přístup i děti. Podle prodejců jde obvykle o “sběratelské předměty“.

V České republice je prodej této látky prozatím legální. Na začátku roku 2024 se však objevila celá řada případů, kdy po jejím užití musely děti vyhledat lékařskou pomoc.

Mohlo by vás zajímat: Všechno je pryč, totálně, zhrozil se podnikatel po požáru na Písečné v Chomutově

Požár obchodního komplexu Flóra v Chomutově na Písečné. Středa 17. ledna 2024. | Video: Deník