Haf. Haf. Haf. Malá šikovná fenka Mokki neštěká jen tak pro nic za nic. Nehraje si, štěkotem neotravuje, ona totiž právě usilovně pracuje. V rozlehlých sutinách hledá živé i mrtvé. Mezi cihlami a kusy betonu právě našla jednoho zraněného a štěkáním upozorňuje druhého člena týmu - psovoda. Hledá v podmínkách, které velmi reálně napodobují situace třeba po zřícení domů. V sobotu si ve Chbanech mezi Žatcem a Kadaní na soutěži dalo dostaveníčko devět špičkových psích záchranářů.

Poháru Prezidenta Svazu záchranných brigád kynologů (SZBK) se pravidelně účastní psovodi a psi, kteří u nás patří k nejlepším. „Tato soutěž probíhá podle podmínek nejtěžších záchranářských zkoušek. Na cvičišti se nejdříve hodnotí poslušnost a ovladatelnost psa, musí také zvládnout obtížné překážky. Poté se vyráží do terénu, kde hledají živé osoby, ale i vzorky s mrtvolným pachem,“ přibližuje prezidentka SZBK Helena Šabatová.

Nehoda armádního vozu u Chban
U Chban havarovala armádní tatra, tři vojáci se vážně zranili

Už na cvičišti procházejí čtyřnozí záchranáři i jejich psovodi z celé republiky náročným testem. Psi musí zdolávat velmi náročné překážky, mimo jiné i šplhání a chůzi po žebříku.

To nejtěžší a nejdůležitější je ale teprve čeká. Vyhledávání. Ve Chbanech na Chomutovsku, kde mají kynologové rozsáhlý sutinový tréninkový komplex, jenž simuluje reálné podmínky po různých katastrofách, například po zřícení domů nebo po zemětřeseních, musí vypátrat a označit celkem šest tzv. nálezů.

Pečlivě ukrytí figuranti

„Vpřed. Hledej!“ vysílá svého belgického ovčáka Atreye Miroslav Burda. A parťák začne pečlivě „pročesávat“ sutiny. Jeho čich je vynikající, a tak za chvilku objeví zraněného, kterého představuje figurant. Ti se v sutinách pečlivě schovávají v nejrůznějších úkrytech, není vůbec lehké je najít. Psovod ho nahlásí rozhodčímu a pokračuje dál.

„Hledej,“ pobízí znovu psovod. Atrey, který nakonec v soutěži skončil třetí, prozkoumává otvory, jámy, nejrůznější zákoutí, prochází skruží, očichává velké hromady cihel a betonu. A pod kopcem cihel zase něco našel. Označí místo, ale jinak než předtím, a jeho psovod ví, že tahle „osoba“ už je mrtvá. Atrey vyčenichal mrtvolný pach, který v soutěžích a při výcviku simulují speciální chemické tablety. A vyráží hledat dál.

Ilustrační foto.
Umlátil někdo psa? Policie v Chomutově rozplétá znepokojivý případ

Aby zkouška byla ještě těžší, absolvují dva rozdílné terény. A soutěžící neví, kolik je kde nálezů. Najít mají celkem čtyři zraněné osoby a dvě „mrtvé“. Psovod ale nikdy netuší, kolik jich je v které části, ani zda v té první na někoho náhodou nezapomněl.

Psi pátrají za velkého vedra ve dvou půlhodinových intervalech, které následují rychle za sebou. Z reproduktorů je navíc ruší hlasité vysílání, přesně jako v realitě. Po katastrofách při záchranných pracích totiž nikdy nebývá ticho. „Psovod i pes musí dokázat, že mohou pracovat i při nasazení v praxi. Tam také hraje roli čas, vyhledávat se musí co nejrychleji a nejpřesněji,“ dodává Šabatová. Psi, kteří mají tuto zkoušku splněnou, mohou i k atestům, které je pak opravňují i k vyslání do ostrých akcí.

Ilustrační foto.
Děti kolabují z horka velmi rychle. Nenechávejte je v autě, varují lékaři

A kdo nakonec nejvíce zazářil? V součtu získali nejvíce bodů fenka Flare s Petrem Katrevem z Chomutovska. Zlatý retrívr vyhledal pět nálezů z šesti, jen jediného „mrtvého“ nenašli.