I tento rok se potvrzuje místní každoroční pravidlo. Do kotců útulků v lednu neputuje velké množství psů, kteří se měli stát nevhodným vánočním dárkem. Problém ale představuje zábavní pyrotechnika, která má na svědomí jejich každoroční útěky.

Více rozumu nebo méně peněz

Stabilní příjem psů do útulků po celý rok bez větších výkyvů trvá už řadu let. „Poslední roky je to v tomto ohledu docela dobré, rozhodně neevidujeme zvýšený počet přijatých pesků po svátcích, a to ať už v Kadani, Chomutově nebo Jirkově," vysvětluje veterinář Marek Halounek.

Otázkou však zůstává, proč tomu tak je. „Víte, těžko říct, jestli jsou lidé více zodpovědní a rozumní. Možná je to i otázka peněz," uvažuje. Pořídit si psa představuje určitou finanční zátěž, která může budoucí možné „páníčky" od koupě čtyřnohého člena rodiny odradit. „Rozumné konzervy, vodítka, pelíšky, granule, veterinární péče to všechno něco stojí a ne vždy se jedná o nezanedbatelnou částku," říká Halounek.

Těžko lze také poznat, kdy je vrácení psa důsledkem neuváženého vánočního rozhodnutí. „Lidi zkrátka v tomto lžou a málokdy to přiznají," říká Eva Vohánková, vedoucí kláštereckého útulku. „Třeba přišel pán, co se zajímal o umístění svého pejska. Řekl, že to byl sice nevhodný dárek, na druhou stranu to byl ale rok a půl starý Staford, a taková rasa, ještě v tomto věku, se prostě jako dárek nedává," říká Vohánková. „S různými důvody se setkáváme často a sami víme, že se také v mnoha případech jedná o lež," vysvětluje.

Problémem jsou petardy

Největší problém na konci roku tak představují dělobuchy a ohňostroje. Právě kvůli výbuchům zábavní pyrotechniky vzniká nejvíce problémů. „Když to bouchne poblíž pejska, tak ten se lekne a uteče. Je jedno, jestli je cvičený a jestli poslouchá, je v šoku a ten strach ho ovládne," vysvětluje Vohánková. V Chomutově tak letos zaznamenali kvůli petardám tři zaběhlé Německé ovčáky a jednoho voříška. „To se děje každý rok, většinou se ale psi dostanou velmi rychle ke svým majitelům," vysvětluje Halounek. „Právě z těchto důvodů lidem pořád připomínáme, ať své mazlíčky mají na konci roku neustále na vodítku."