Výstavba by mohla začít na konci května. Protože se jedná o technicky složitou stavbu v členitém terénu, dokončení město plánuje na konec příštího roku.

V úterý začaly přípravné práce. V průsmyku nad současnými parkovišti a paneláky už kácejí dělníci břízy a další nálety. Ve středu a ve čtvrtek naberou práce ještě větší obrátky, proto tam řidiči od 8 do 15 hodin nezaparkují.

V příštích dnech město vypíše výběrové řízení na dodavatele stavby i inteligentního parkovacího systému. Ten má sestávat z proměnné informační tabule, která bude řidičům podávat zprávy o tom, jestli je některé místo volné a kde. Průjezd vozů budou zaznamenávat indukční smyčky zabudované pod povrchem komunikace.

„Když auto do ulice vjede a nevyjede, technologie pozná, že zaparkovalo, a na kterém parkovišti. Vše vyznačí na informační tabuli,“ upřesnil Stanislav Říha z odboru rozvoje a investic.

Samotná novostavba parkoviště, která bude umístěná do zalesněného území, má zůstat „zelená“, aby se začlenila do okolní přírody. Místo tam budou mít i nově vysazené stromy. Součástí budou opěrné zdi, nové veřejné osvětlení a dohled zajistí kamery. Obnovený bude také povrch dvou současných parkovišť poblíž Eldoráda.

Místní obyvatelé netrpělivě sledují plány města a první práce. „Parkování je tu strašné. Když přijedete domů večer po 18. hodině, jste bez šance,“ popsal poměry Radek Soldán. „Lidé parkují, kde se dá, v zákazu nebo na hlavní silnici, která vede mezi Kamenným Vrchem a Kamennou,“ dodal.

Podobně to vidí také Marta Dušánková. „Trochu se to tu zlepšilo, když přibyla parkovací místa před třemi lety dole na sídlišti. Od té doby je ale aut zase víc a stojí kdekoli, i na přechodu pro chodce,“ zhodnotila.

Právě množství stížností město pohánělo, aby situaci řešilo. Původně měla stavba nového parkoviště začít loni v červenci a dokončená mohla být letos. Zpomalily ji ale přípravy.

„Jde opravdu o náročnou stavbu,“ zdůraznil náměstek primátora David Dinda. „Projektanti se museli poprat se složitým terénem, který je ve svahu a na kamenném podloží,“ dodal. Další komplikaci představovaly přeložky sítí.

Aby místní nemuseli čelit nejen stavebnímu ruchu, ale také ztrátě dalších parkovacích míst, město pečlivě ladí harmonogram. Nejdříve nechá vystavět nové parkoviště, teprve poté se stavebníci přesunou na současná parkoviště, aby odfrézovali povrch a obnovili i je. Dočasná parkovací místa vzniknou také v areálu bývalé školy na Kamenném Vrchu.

V místě, kde město nechalo zdemolovat první pavilony, nechá zhutnit povrch. Sloužit bude zhruba od května. Práce potrvají do konce příštího roku. Náklady by neměly přesáhnout 25 milionů korun.