Dříve patřila k dožínkám společná cesta z pole, při které měla chasa na hlavách věnce z klasů a květin. Na Chomutovsku oslaví konec žní spanilou jízdou zemědělské techniky přes několik vesnic. První okresní dožínky, které se konají v sobotu 1. září, završí zábava a hostina s pečení a koláči.

Kudy pojedou?
Sobota 1. září:
14.00 Březno
14.30 Údlice
15.00 Všestudy
15.20 Strupčice
15.30 Okořín
15.40 Vrskmaň
16.00 zahájení hlavního programu ve sportovním areálu ve Vrskmani

Stroje ozdobené girlandami a fábory pojedou přes Březno, Údlice, Všestudy, Strupčice, Okořín a spanilou jízdu zakončí ve Vrskmani, kde se bude odehrávat hlavní program. „Vyjede přes 30 traktorů a kombajnů, v jejichž čele pojede kůň se žebřiňákem a starší zemědělskou technikou,“ nastínil starosta Vrskmaně Václav Hora. Za nimi budou následovat moderní stroje včetně traktoru světově známé značky Lamborghini nebo extra výkonného kombajnu Fendt. Připojit se mohou také další zemědělci s menšími stroji.

Podle tradic chasa předávala dožínkový věnec hospodáři. Ve Vrskmani jeho místo převezme šéf okresní agrární komory Jaroslav Brožka. K vidění tam bude stará zemědělská technika jako například obilná mlátička, na níž zemědělci předvedou, jak se kdysi zpracovávalo obilí.

Součástí dožínek, které mají založit tradici, bude také hostina, kde příchozí ochutnají pečené prase, guláš i sladký raut. „Nabídneme zabijačkové dobroty a ženy ve Vrskmani přislíbily, že napečou sladké,“ zmínila Hana Dufková ze spolupořádajícího MAS Sdružení Západní Krušnohoří.

Hojnost se promítne i do tomboly, kde budou výhradně zemědělské ceny. Tou hlavní bude křovinořez a sekačka, ale výherci si z ní mohou vytáhnout také dvě půlky prasete, obilí, česnek a cibuli.

Průmysl i zemědělství

Ačkoli nemá zemědělství na průmyslovém severu prioritu, pořadatelé chtějí prostřednictvím dožínkových oslav ukázat, že půda se zde obdělává, a to úspěšně. „Zemědělství je tu poměrně významné, i když ne tak jako ve východních Čechách. Přestože jsme výrazně průmyslová oblast, tak tu zemědělci mají nezastupitelné místo,“ připomíná Dufková.

Byť byla letošní sklizeň téměř o čtvrtinu chudší, zemědělci si podle Jaroslava Brožky zasluhují pochvalu. „Museli pracovat v těžkých podmínkách. Tím, že čtyři týdny v kuse nezapršelo, se pracovalo nepřetržitě,“ nastínil Jaroslav Brožka. „Měli náročnou práci,“ zdůraznil.

Dožínky v menším uspořádají také v Bílencích, kde se 8. září dočkají už druhého ročníku. Kromě výstavy zemědělské techniky bude připravený zábavný program pro děti i dospělé.