„Je to hustý jako prejt, ale vynikající," rozplývá se nad talířem zabijačkové polévky pán v zelené bundě. I jeho zlákaly první letošní farmářské trhy, které organizátoři zasvětili zabíjačkovým pochoutkám. Kromě jelítek, jitrniček a tlačenek přinesly trhy i nečekanou cestu kolem světa.

Jogurty a sýry z Bulharska, makrónky z Francie a belgická čokoláda

„Ochutnejte, to je sýr z horské mlékárny, 1330 metrů nad mořem," nabízí zákazníkům Georgi Milčev, který pochází z Bulharska. Do Chomutova občas zavítá se svými výbornými balkánskými sýry, hustými jogurty a medy, které vznikají v jeho původní vlasti. „Do Chomutova jezdíme rádi, ale dneska je málo lidí, asi je odradil ten sníh a zima," poznamenává prodejce. Počasí trhům opravdu nepřálo, teplota kolem nuly je ale pro zabijačku ideální a návštěvníci se se sněhem a náledím vypořádali statečně.

Na trhu byla k dostání i řada dalších výrobků z cizích zemí. Návštěvníky zahřívala horká belgická čokoláda, mlsaly se francouzské makronky s pekanovým či levandulovým krémem a nechybělo ani něco ostřejšího, třeba moldavská vína nebo pikantní maďarské škvarečky.

Soutěži kralovala tlačenka z Bělušic

Pro letošní rok si organizátoři trhů připravili soutěž o nejlepší tlačenku, která se konala už v Teplicích a Mostě. „Vlastně spolu pořád soutěží ty samé týmy, Mandinec z Mostu, Hlinka z Poděbrad a Ra –Mi z Bělušic," vyjmenovává soutěžící pořadatel trhů Adam Weber. „Postupně se střídají na stupních vítězů, loni jitrnicím kraloval Hlinka, letos se to u tlačenek střídá mezi Mandincem a Ra-Mi," dodává Weber. V Chomutově přes dvě stě hlasujících zvolilo za krále tlačenek řeznictví Ra-Mi z Běloušic. Nad ostatními soupeři mělo uzenářství od začátku obrovský náskok. „Vítěz dostane samolepku na auto a celý rok se může chlubit vítězstvím," usmívá se Weber.

Tematické trhy se budou konat po celý rok

Zabijačkové hody byly prvními tematickými trhy, pořadatelé si ale pro letošek přichystali nejméně čtyři další akce. „V dubnu plánujeme sadbový den, asi zopakujeme jahodové i jablíčkové vaření a plánujeme další novinky," láká návštěvníky organizátor Weber.

Další farmářské trhy se konají 11. března, poté se budou konat každých čtrnáct dní.