“Namaluj mi tetu a pak se podepiš. Víš, jak?“ ptá se učitelka budoucí školačky. „Ano, vím. Jsem Maruška. Taky umím napsat Zoltán,“ hrdě oznamuje holčička v brýlích a ryje pastelkou písmena do papíru. Její malá sousedka Nikola se nechtěla nechat zahanbit. Čile se dala do opisování, takže se na její malůvce také zaskvěl podpis MARUŠKA.

Obě děvčata včera přivedla k zápisu na Základní školu Na Příkopech vychovatelka z Dětského domova v Čelakovského ulici. A spolu s nimi i malého Nikolase.

Učitelka děti prověřila, jak zvládají barvy, geometrické tvary, posoudila jestli dobře vyslovují a také jejich vyspělost podle kreslení. Maruška při zápisu obstála na jedničku, Nikolka přes drobné výhrady také a v září zasednou do školní lavice. Jen Nikolase čeká pomocná škola.

K zápisu se dostavila také dlouhovlasá Adélka Hladíková z Otvic. Školu tam nemají a přednost chomutovské škole před jirkovskou dali její rodiče proto, že do ní nastupují i Adélčiny kamarádky.

Všechny úkoly splnila dlouhovláska na jedničku, zaskočila ji jen jedna otázka. Jestli nechce hrát fotbal. „Léta se u nás hraje pověstný Příkopák,“ se smíchem vysvětlila učitelka. Míč při hře společně zpracovávají kluci i holky.


„Stále více doporučujeme návštěvu pedagogické poradny a roční odklad,“ nastínila učitelka Dostálová. „Nejčastěji to bývá kvůli logopedickým vadám. Špatně mluví,“ vysvětlila.

K zápisu do prvních tříd by mělo do školy Na Příkopech přijít na čtyřicet dětí s rodiči. Většina z nich přispěchala už včera. Před třídami se tak tvořily dlouhé fronty.

Ne každý přijde


Podle očekávání má přijít k zápisu do všech chomutovských škol na čtyři sta padesát dětí.

„Do lavic jich ale nakonec zasedne přibližně pět set padesát,“ upozornila mluvčí magistrátu Šárka Schönová. Vysvětlení pro číselný nesoulad je jednoduché. Řada rodičů se nemůže s dětmi v těchto dnech dostavit. Například kvůli nemoci nebo z jiných důvodů.

V Jirkově je trvale hlášených 238 dětí, které se narodily v rozmezí od 1. září 2004 do 31. srpna 2005 a měly by jít od září do školy. I tady je otázka, kolik z nich nakonec dorazí. Rodiče či jiní zákonní zástupci pro ně mohou vybrat jinou spádovou školu a přihlásit svou ratolest například do některé z chomutovských škol.

V Jirkově narozdíl od Chomutova sledují pokles počtu školáků. Za poslední tři roky jich ve všech školách ubylo takřka patnáct procent. Ve čtyřech školách je kapacita zaplněna jen asi z 55 procent.

V Chomutově nastoupí do škol přibližně stejný počet školáků jako v minulém školním roce.

Síť škol ve městě je optimalizována.