V Chomutově se lehce nepodniká. Podle celorepublikového průzkumu Města pro byznys, Chomutov získal dvanácté místo ze šestnácti.
To potvrdili i námi oslovení živnostníci.

„Myslím, že to umístění naprosto souhlasí,“ uvádí František Janoušek, který již léta podniká v oblasti elektra. „Myslím, že se to odráží i na složení obyvatelstva co tady je,“ dodává Janoušek. Podobný názor má majitelka obchodu s klenoty na náměstí 1.Máje a obchodu s módou v Ruské ulici v Chomutově.


„Nepodniká se tu jednoduše. Lidé tady nemají moc peněz a ti co mají, většinou jezdí jinam, třeba do Prahy nebo Německa,“ tak to vidí podnikatelka Dagmar Zábranská. Ta si ale dále myslí, že jednoduché to nemají malí živnostníci všude. A hlavně v současné době, kdy je ve světě krize.


Jedním z kritérií, podle kterých se hodnotilo, byl i přístup veřejné správy ve městě, v tomto případě si Chomutov stojí velmi dobře a i samotní podnikatelé to potvrdili. „Tak přístup úředníků bych hodnotil za dva. Tam jsem celkem spokojený, jinak všechno ostatní tady stojí za čtyři mínus,“ sděluje František Janoušek. „Já jsem s jednáním úřadů tady spokojená,“ potvrzuje Dagmar Zábranská.


Průzkum mezi městy prováděla agentura Factum Invenio a hodnotila je podle padesáti kritérií rozdělených do šesti oblastí – podnikatelské prostředí, lokalita, podmínky pracovního trhu, přístup veřejné správy a poslední je výzkum mezi samotnými podnikateli.


Chomutov se v celé České republice umístil na 112 místě. V Ústeckém kraji dopadl nejlépe Děčín a na posledním místě skončil Žatec.