Pokud by se nyní konaly volby do zastupitelstva Ústeckého kraje, drtivě by je vyhrála sociální demokracie. Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Sanep by v regionu získala 29,4 % hlasů. Její největší soupeři jen zhruba polovinu.

Průzkum společnost dělala ve třetím lednovém týdnu. Podle něho by se do zastupitelstva dostali již jen občanští demokraté s 15,9 % hlasů a komunisté, která získali o desetinu procenta méně. „V Ústeckém kraji by však 31,3% voličů volilo jinou než parlamentní stranu, což nahrává jak místním politickým stranám a hnutím, tak i novým politickým subjektům.

Zejména o hlasy levicově orientovaných voličů zde bude usilovat i expremiér Jiří Paroubek se svou novou stranou NS-LEV 21, a nelze vyloučit ani nominaci kandidátů Strany Práv a Občanů Zemanovci, jejichž krajské nominace na podzimní krajské volby ještě nejsou známy,“ uvedl jednatel Sanep Oldřich Zajíc.

Krajský předseda ČSSD Arno Fišera řekl, že by byl rád, kdyby volby vyhráli. Průzkumům ale nevěří.

„Poslední průzkumy ukázaly velkou odchylku. Za svůj život jsem nepotkal člověka, který by řekl, odpovídal jsem na dotaz, kdo vyhraje volby,“ uvedl. Podle něho zde bude kandidovat větší množství stran než v jiných krajích a budou volební zisky menší u všech stran.

„Průzkum nepřeceňuji, ale k tomuto poslednímu bych rád konstatoval, že nás do termínu voleb do krajského zastupitelstva čeká hodně práce,“ uvedl lídr ODS Vladislav Raška. Dodal, že veřejnosti zanedlouho představí kandidáty.