Ministr životního prostředí Jan Dusík v pondělí vybral a podepsal smlouvu s norskou společností DNV. Podle Dusíka jde o zkušenou firmu, která je schopná posouzení vypracovat během několika týdnů.

Ministr je pod velkým tlakem. Z jedné strany tlačí mocný ČEZ, průmyslníci a vláda, kteří chtějí posvěcení modernizace v původní podobě.

Argumentují tím, že investice za pětadvacet miliard korun přinese tisíce pracovních míst a že řešení splňuje všechny limity. Z druhé strany pak tlačí ekologické organizace a vládní Zelení, podle kterých ČEZ obchází zákon a „nový“ Prunéřov II by zbytečně do vzduchu vypouštěl tuny škodlivin, než kdyby ČEZ použil dražší technologie.

I proto ministr Dusík nechává posoudit elektrárnu v cizině. Vybral norskou DNV i z toho důvodu, že není v Česku zavedená jako jiné konzultantské firmy.

Expertiza podle ministerstva vyjde na téměř 130 tisíc eur, tedy asi tři miliony tři sta tisíc korun. Zakázku dalo ministerstvo bez výběrového řízení, které v tomto případě nemusí být vypsáno.

Mezinárodní tým se zaměří na posouzení záměru z hlediska nejlépe dostupných technologií. Zhodnotí také rozdíl emisí CO2 při použití obou variant, tedy té navrhované ČEZ a té, kterou by rádi viděli ekologičtí aktivisté.

Posudek by měl ministrovi přistát na stole do poloviny března.

O modernizaci Prunéřova ale bude muset rozhodnout sám, protože studie má jen doporučující charakter. Původně mělo padnout rozhodnutí už v lednu, ministerstvo si však vzalo více času.