Tragický den mají za sebou v prunéřovské elektrárně. V pondělí večer se tam zranil jeden pracovník, je ve vážném stavu.

Muži se zřejmě stalo osudným podklouznutí, po kterém se zřítil na železné rošty. Z místa ho vyprostili podnikoví hasiči, kteří mu poskytli první pomoc. „S okamžitě přivolanými hasiči muž komunikoval. Byl přitom zraněný na hlavě a stěžoval si na bolest v hrudníku,“ popsal mluvčí ČEZ Ota Schnepp.


Muž je ve vážném stavu


Ihned ho odvezla sanitka do kadaňské nemocnice, tam se ale dlouho nezdržel. „My jsme ho připravili na transport a vrtulník ho přepravil do nemocnice v Ústí,“ uvedl šéf nemocnice Josef Mašek.

Když se pacient dostal do Ústí, byl v bezvědomí, řekl Deníku mluvčí nemocnice Jiří Vondra. „Má poranění hlavy. Je v poměrně vážném stavu a stále v bezvědomí,“ uvedl včera odpoledne Vondra. Lékaři jej stále sledují, leží na ARO. Dýchají za něho přístroje.

Jak se nehoda stala, nikdo přesně neví, podle mluvčího elektrárny nebyli na místě přímí svědci. Muž, který pracoval pro subdodavatelskou firmu, nejspíše uklouzl a spadl.

„Chtěl během své pracovní činnosti při vykládce paliva v zauhlování přejít z obslužné lávky na lávku ochozu a pravděpodobně uklouzl na schůdcích výsypného vozu. Následně spadl na kovové rošty hlubinného zásobníku,“ popsal, jak se vše pravděpodobně stalo, Ota Schnepp.


Hrozí další osudné uklouznutí?


Na to, jestli se podobná situace může opakovat, nelze podle něj odpovědět. „Přímí svědci úrazu nejsou, lze se ovšem domnívat, že v tomto případě šlo o náhodné uklouznutí,“ vysvětluje. Podle něho společnost ČEZ nemohla úrazu zabránit a ani z její strany nedošlo k žádnému pochybení.

Poslední vážný úraz se stal v Prunéřově II před třemi lety. Tehdy pracovník zahynul (viz box).
V prunéřovských elektrárnách pracují stovky lidí a další desítky v různých servisních firmách.

Tragédie před třemi lety

V Elektrárně Prunéřov II se stal naposledy vážný pracovní úraz s následkem úmrtí 24. 1. 2007. Tehdy po vichřici dodavatelská stavební firma kontrolovala stav, a případně opravovala, oplechování kouřovodů na odstaveném kotli. Při práci ve výšce nepoužil její zaměstnanec předepsané bezpečnostní vybavení a spadl z výšky asi 30 metrů. Pád nepřežil. Ani tehdy ČEZ za pracovníka „nezodpovídal“, pracoviště bylo předáno stavební firmě a muž nedodržel bezpečnost práce.
Zdroj: ČEZ a.s.