Nový zdroj má obsahovat dva kotle na biomasu, tři plynové kotle a pět kogeneračních jednotek o celkovém instalovaném tepelném výkonu spalovacích zdrojů 158 megawatt. Ročně se v něm má vyrobit 1 623 terajoule tepla.

Podle investora ubyde emisí, které vznikají při spalování uhlí jako je oxid siřičitý či těžké kovy. „Nové zdroje budou vybaveny zařízením, které splňuje požadavky na použití nejlepších dostupných technik, což znamená lepší emisní parametry, než požaduje platná legislativa,“ uvádí se v oznámení pro řízení o posuzování vlivů na životní prostředí, které investor zveřejnil v informačním systému EIA.

V ploše vyroste také čerpací stanice a úpravna vody, rozvodna vedení vysokého a nízkého napětí, krytá skládka biomasy a administrativní budova.

K 31. lednu 2024 evidovala krajská pobočka Úřadu práce v Ústí nad Labem 33 587 uchazečů o zaměstnání. Foto ilustrační.
Chomutovsko má druhou nejvyšší nezaměstnanost v kraji. V republice je čtvrté

Investorem je společnost ČEZ Teplárenská. Jakmile se nový zdroj rozjede, energetická společnost omezí výrobu tepla v uhelných spalovacích zdrojích v prunéřovské „dvojce“. Zcela ukončená má být se závěrem roku 2030, je to v návaznosti na dražší emisní povolenky. Energetická společnost tak odstaví jednu ze svých největších uhelných elektráren dříve, než stanovila vláda pro konec výroby elektřiny z uhlí. Ta odklon rámuje rokem 2033.

Na odpadním teplu z prunéřovské elektrárny jsou závislá města na Chomutovsku. Jak ale energetický gigant ujistil, s novým energetickým zdrojem se na dodávkách nic nezmění ani do budoucna.

„Vznikající projekty transformace teplárenství naopak zajistí spolehlivé dodávky tepla do Chomutova, Kadaně, Jirkova, Klášterce. Energie ze zdrojů ČEZ tak budou stabilně proudit k našim zákazníkům i další desítky let,“ uvedl Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy.

Policisté vyšetřují čtveřici lidí kvůli pojistným podvodům. Při domovních prohlídkách u nich našli více jak 600 tisíc korun a bezmála 200 dolarů v hotovosti.
Fiktivní zranění, pojistky a účty bez vědomí klientů. Čtveřice těžila z podvodů

Ústecký kraj má pro Skupinu ČEZ zůstat i nadále jedním z nejdůležitějším regionů v Česku, kde chce svou přítomnost ještě posílit. „Pracujeme tu tak na řadě projektů z celého spektra moderní energetiky. Na pozemcích uhelných elektráren tak například probíhá výstavba fotovoltaických elektráren,“ jmenoval mluvčí vedle teplárenských plánů přejít na plyn a biomasu. „Proto připravujeme i projekty v areálech stávajících elektráren Prunéřov a Tušimice, kdy realizace některých zdrojů bude zahájena již v letošním roce,“ doplnil.

Mohlo by vás zajímat: Historie Kadaně pod podlahou domu. Archeologové našli staré opevnění i minci

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová