„Poslední žádost o povolení k provozování automatů jsem podal na radnici 23. června, o dva dny později jsem si ji vyzvedl schválenou," popisuje Beránek. „Výslovně jsem se po zkušenostech z jiných měst úředníků ptal, zda nepřipravují i oni vyhlášku, která by provoz automatů nějak drasticky omezovala. Řekli mi, že ne. Na zastupitelstvu 26. června jsem pak jen zíral, když starosta Jiří Kulhánek bez obtíží prosadil návrh na úplný zákaz hazardu," popsal Beránek pro něj nepochopitelný přístup úředníků.
Kompenzace?
Zvažuje zároveň právní kroky vůči městu. Do nákupu nových přístrojů totiž investoval 140 tisíc korun. „Pokusím se dohodnout na rozumné kompenzaci. Pokud se to nepodaří, obrátím se nejspíš na soud. Rozhodnutí zastupitelů považuji za bezprecedentní zásah do soukromého podnikání. Argument, že automaty hrají nepřizpůsobiví a utrácejí na nich sociální dávky, považuji za absurdní. Na základě podobných nesmyslů by pak mohli zavírat hospody, kde se příjemci dávek opíjejí," uvedl podnikatel.
Upozornil také, že město zákazem přijde o desítky milionů korun, které z provozování automatů inkasovalo. „Starosta tvrdí, že je to deset až 13 milionů korun ročně. Podle oficiálních informací je to od roku 2005 do 2013 bez mála 79 milionů korun. To už je významná položka v rozpočtu, za kterou se dá leccos pro občany udělat a město zvelebit," argumentuje Beránek.
Ten také podotýká, že nad rámec povinných odvodů, přispěl Kadani v roce 2011 sponzorským darem 40 tisíc korun na organizaci Císařského dne.

Omezení už dříve

„Právě v prosinci 2011 město provoz automatů poprvé vyhláškou omezilo. Nebyl jsem nadšený, ale přizpůsobil jsem se. Striktní zákaz podle mě nic neřeší. Provozuji automaty také v Klášterci, kde nemají žádnou vyhlášku a rovněž v Mostě, kde vyhlášku omezující provoz mají, ale  smysluplnou a účelnou. Herny musejí být po celou dobu provozní doby monitorovány kamerovým systémem. Záznamy z kamer si kdykoli může pověřený pracovník magistrátu vyžádat. Město tak má přehled o tom, kdo se v hernách pohybuje. Provozovatel si jistě rozmyslí pouštět do herny nezletilé či problémové lidi. Měl by totiž utrum," vysvětlil.

Populismus?

Rozhodnutí kadaňských zastupitelů Beránek vnímá jako populistické gesto před říjnovými komunálními volbami. „Pokud tomu tak není, očekávám, že zastupitelé zakážou také provoz sázkových kanceláří ve městě a doporučí kompetentním orgánům, aby ihned zarazily financování vrcholového fotbalu penězi z hazardu. První ligu totiž sponzoruje firma Synot, která je největším výrobcem výherních hracích automatů a videoloterijních terminálů u nás," dodal.

Argumenty starosty

Důvody, proč mají z Kadaně výherní hrací automaty a videoloterijní terminály zmizet, vysvětlil starosta Jiří Kulhánek. „Město Kadaň přijde zákazem provozu heren ve městě o deset až 13 milionů korun ročně. S ohledem na škody, které s sebou nese gamblerství v rodinách,  je ale tato ztráta nesrovnatelná. Město rozhodně nebude ohroženo ve svém vývoji, naopak přispěje pozitivně ke svému dobrému jménu jako turisticky zajímavá a klidná destinace. Pan Beránek je jeden z těch, kteří na hazardu vydělávají. Proto celkem chápu jeho křik. Ale určitě by změnil názor, kdyby se ocitl na druhé straně „barikády" a měl třeba doma mladého gamblera," reagoval starosta na podnikatelovy námitky.

Vzory v okolí

Kadaň se zákazem hazardu přiřadila k dalším severočeským městům, v nichž zastupitelé zakázali provozování sázkových her a loterií už dříve. Například k Litvínovu na Mostecku či Podbořanům na Lounsku. V pondělí 15. září schválili vyhlášku zakazující plošně hazard také chomutovští zastupitelé.