Těšíme se na nový stadion, hlásají billboardy, hokejisté i fanoušci. Ale objevují se i hlasy, které se ptají, kdo bude platit provoz.

Na led už za chvíli vyjedou první hokejisté. Lépe řečeno na dvě ledové plochy, dosud si sportovci museli vystačit s jednou. I z toho je jasné, že náklady na energie budou vyšší a provoz tak bude o něco dražší.

Za stadion deset milionů ročně

Město náklady odhaduje na něco přes deset milionů korun ročně. „Podle základní dokumentace analýzy, která se předkládala při podání žádosti o dotaci, jsou provozní náklady předpokládány ve výši cca 10,3 milionu korun,“ uvádí mluvčí magistrátu Šárka Schönová.

Pro srovnání, na starém zimním stadionu se v roce 2009 bruslilo za 8,3 milionu korun, příspěvek města byl 4,3 milionu. Čísla za loňský rok magistrát ještě k dispozici nemá.

Náklady na provoz nového sportovního stánku budou rozloženy stejně jako tom starém. Tedy z příspěvku města a podobných dotací, a z pronájmů a z provozů. Podle Schönové budou náklady logicky vyšší, ať už kvůli dvěma ledovým plochám, nebo vyššímu komfortu pro sportovce a diváky, který například zahrnuje klimatizaci nebo výtahy pro hendikepované.

Na druhou stranu město počítá s tím, že stadion více vydělá. „Podle podkladů při podání žádosti o dotaci v rámci finanční analýzy lze předpokládat i vyšší výnosy za pronájem reklamní plochy, pořádaná soustředění sportovních klubů nebo pořádání dalších akcí,“ uvádí Schönová.

Mezi „další akce“ by mohly patřit klidně větší koncerty či velké kulturní akce, pro které by nové stadion poskytl kvalitní zázemí.

Město vlastně poprvé přesněji zveřejnilo, kolik bude přibližně stát provoz některé ze staveb v obřím areálu na Zadních Vinohradech. Když se dříve zastupitelé na zasedání ptali, jak to vlastně bude s financováním provozu, vedení města odpovídalo, že se s tím v žádosti o dotaci samozřejmě počítalo, ale podrobnosti chyběly.

Opozice: Aby IPRM nebyla Sazka arena

Opozice s novým stadionem problém nemá, město ale kritizuje za to, že se stavba prodraží. Například kvůli tomu, že za pozemky pod starým stadionem dostane město o padesát milionů korun méně, a to kvůli špatně udělaným smlouvám.

Vedle toho se opozice bojí, že si město zprovozněním všech budov na Vinohradech, tedy hlavně velkého kulturního centra, dalšího sportoviště a akvaparku zadělává na problémy do budoucna. „Další desítky milionů korun budou investovány do stavby, která úspěšně aspiruje na to, stát se místní obdobou Sazka arény. Tedy stavbou, která neúměrně zatěžuje rozpočet investora a v blízké budoucnosti bude brzdou pro rozvoj Chomutova,“ uvádí například Jan Hartman, zastupitel za stranu PRO Chomutov.

Na vybudování velkého areálu se městu podařilo vysoutěž více než miliardu korun z evropských peněz. Dotační peníze jsou striktně určené na výstavbu, na zaplacení provozních nákladů se použít nedají.