Zemědělci se setkali na letišti v Březně u Chomutova, odkud proud vozů zamířil do centra města a dále do Hory Svatého Šebestiána, odkud se vracel přes Otvice a Údlice do Března. Vozy byly popsané hesly jako: Zachraňme umírající zemědělství, Za české potraviny, Vládo, přestaňte s námi vorat nebo Stop buzerace farmářů ČR.

„Chtěli bychom podpořit farmáře v Německu a dát najevo, že potřebujeme, aby se konečně někdo zastal i toho českého zemědělství,“ uvedl jeden z organizátorů protestní jízdy Jakub Bodnárik. „V posledních dvou letech jsme se setkali s konsolidačním balíčkem, společnou zemědělskou politikou a konfliktem na Ukrajině, kdy každá z těchto událostí negativně dopadla na ekonomiku zemědělců. Vstupy jsou dražší ne o jednotky, ale desítky procent a výkupní cena není schopná sanovat výrobní náklady,“ přiblížil.

To potvrdil například Kamil Karban, který vlastní farmu ve Lhenicích u Teplic. „Vadí mi výkupní cena pšenice a celkově obilovin, protože to je lehká matematika. Výkupní cena pšenice byla před týdnem 2,5 tisíc za tunu, nákupní cena osiva je ale dražší,“ uvedl jeden z řady křiklavých příkladů, které ho přiměly, aby se protestní jízdy účastnil.

Dále zmínil drahou naftu. „To není jako když do auta jednou za dva týdny natankujete za tři tisíce. Traktor má nádrž 300 litrů a vypálíte ji za den. Kombajn má nádrž na 800 litrů. Všechno je drahé,“ poukázal dále farmář.

Na cenu nafty poukazoval také traktorista z Března Jakub Novotný. „Všechno je dneska drahý. Udržet zemědělství je pak nadlidský úkol. Jsem fakt naštvaný,“ vyložil nazlobeně.

Do Března se vydal i traktorista Martin Záhorský z Havraně na Mostecku. Stěžoval si na výkupní cenu obilí i dovoz pšenice z Ukrajiny. „Neváhali jsme proto a jeli protestní jízdu podpořit,“ uvedl.

Přítomnost ukrajinského obilí znepokojuje také Martina Karbana, kterému se údajně nedařilo prodat vlastní úrodu. „Posekali jsme a pak jsme potřebovali odvézt obilí na sila. Tam jsme se ale dozvěděli, že je to plný ukrajinského obilí. Jak to? Mělo se jen převážet, přitom se tady míchá s českým, ačkoli je v něm spousta pesticidů,“ kroutil nesouhlasně hlavou.

Protestní jízda má podle organizátorů upozornit na potíže českých zemědělců v souvislosti s inflací, dovozem potravin či vysokou byrokratickou zátěží. Zemědělci volali po větší potravinové soběstačnosti Česka. Uvádějí také, že byl zemědělský sektor vážně poškozen konsolidačním balíčkem, a to kvůli zvýšení daně z nemovitých věcí.

Protestní jízda probíhala v poklidu, i když kolona znamenala zdržení pro další řidiče. Oproti tomu v Německu už týden dochází k rozsáhlým demonstracím a blokádám, kdy jsou neprůjezdné klíčové dálniční nájezdy po celé zemi. V pondělí 15. ledna byla kvůli demonstracím a kolonám traktorů zablokovaná doprava i v centru Berlína.

Mohlo by vás zajímat: Ještě tu jsme, zní z Válcoven trub Chomutov. Trubky dodávají i do ropného Texasu

Válcovny trub Chomutov dnes zásobují hlavně západ Evropy a Spojené státy. | Video: Deník/Miroslava Šebestová