Kamenná, Zahradní, Písečná. Právě teď na ně dohlíží devět státních policistů a dva strážníci. Policisté jsou podle potřeby na útvarech i v terénu a strážníci pěšky procházejí sídliště křížem krážem. Jsou tu, aby se postarali o veřejný pořádek, utnuli rvačky, objasnili loupeže a mnohé další. Všechno ale neuhlídají.

Co (ne)dělat

Proto při různých akcích nabádají Chomutovany, co dodržovat, aby riziko, že se stanou oběťmi, snížili.

Nejčastěji jsou jimi děti, ženy a senioři. Jednoduše ti nejslabší z nás. Pachatelé nejčastěji útočí za tmy, zezadu a nečekaně, aby svůj lup získali snadno a jistě. „Výjimkou ale není, že si vyhlídnou důchodkyni, která se před polednem vrací z nákupu. Když je zabraná do hledání klíčů a odemykání, přiskočí a strhne jí tašku,“ nastínila policejní tisková mluvčí Marie Pivková. Tady radí příliš si své věci nehájit a raději tašku pustit. „Jestliže se jedná o člověka mezi sedmdesáti a osmdesáti lety, je tu riziko, že nešikovně upadne a něco si zlomí. Léčba je pak zdlouhavá, což je neúměrné oproti tomu, oč byli oloupeni,“ uvádí mluvčí.

Ječící alarmy

Policisté pořádají pro starší spoluobčany besedy, kde jim radí, jak se za určitých situací chovat. Dozvídají se tak, že si nemají chodit na poštu pro peníze sami, ale raději s doprovodem, že když je někdo žádá jménem rodiny o peníze, mají odmítat a pokud chtějí ven, ať dají přednost chození ve skupinách.

Policisté navíc starším spoluobčanům rozdávají alarmy, které mají možnost spustit, když se cítí ohrožení. Ječivý zvuk pachatele odradí a přivolá pozornost okolí. Jen za minulý rok jich policisté předali jirkovským, chomutovským a radonickým penzistům na dvě stě padesát. Další besedy s předáváním alarmů chystají i pro letošek.

Hlavně si všímat

Rady a tipy, jak se za určitých situací chovat, na svých akcích udílejí i strážníci. A to všem vrstvám obyvatel. Starším i mladším. Pokud ale dojde na nejhorší, je pro městskou i státní policie podstatné, aby přepadení dokázali co nejlépe popsat pachatele a oni ho mohli dopadnout. Potíž je, že bývají často v šoku.

„Je potřeba, aby se snažili co nejvíc si toho zapamatovat: co měl dotyčný na sobě, jak vypadal a jakým směrem běžel,“ radí přesto mluvčí městské policie Vladimír Valenta.

Riziková místa

Ačkoli neexistuje žádná „mapa nebezpečných“ míst ve městě, o lokalitách, kde je radno mít se na pozoru, se ví. Jsou všude, kde je více heren a barů. Zvláště, když se setmí. Nebezpečným místem ale může být i vlastní vchod do paneláku. Oproti tomu městský park, který jmenovaly zástupci dětského parlamentu na radnici, jako jedno z míst, kde se necítí bezpečně, je poslední měsíce klidnější. Přispěly k tomu časté kontroly městské policie.

Zbraní je cokoli

Když není vyhnutí, mohou lidé použít jako zbraň cokoli, co mají při ruce. „Klidně to jsou obyčejné klíče, propisovačka, deštník nebo hůl. Taková rána holí dokáže útočníka pořádně zaskočit,“ míní Pivková. Senior si takto poradí lépe, než s kasrem, který často neumí použít.
Pro ženy a děti, je naopak kasr vhodný. Více o tom v pondělním vydání Chomutovského deníku.