Relaxace i sport

Cílem investice, která si vyžádá celkem asi 30 milionů korun, je vytvořit z lokality příjemné a vzhledné místo pro sportovní i rekreační vyžití obyvatel.

Letitá snaha korunována úspěchem

Park se rozkládá prakticky v centru města, lidé jej využívají k procházkám v každém ročním období. Potřebné peníze na vybudování hracích i odpočinkových ploch město nemá, úpravy představují zhruba polovinu ročního rozpočtu na investice. Radnice se proto řadu let snažila sehnat finance jinak. Naposledy měla úspěch na dosah, o peníze ze soukromé nadace Jirkov přišel až ve finálovém rozstřelu s Litoměřicemi.

Za hodně peněz hodně muziky

Dotace pokryje 85 procent nákladů, což představuje 25,5 milionu korun. Spoluúčast města je ve výši 4,5 milionu korun. „Je velmi pravděpodobné, že z výběrového řízení na dodavatele stavby vzejde nižší cena, takže možná vydáme ještě méně vlastních prostředků," odhaduje jirkovský starosta Radek Štejnar. Vyjmenoval také, na co všechno se lidé v parku mohou těšit. „Vznikne oboustranná cyklostezka, okruh pro kolečkové brusle, několik samostatných herních ploch a dvě hřiště pro petanque. Přiláká jistě možnost jízdy na lanovce či protažení na lezeckých stěnách," doplnil. Součástí investice je i oprava zchátralého dopravního hřiště. Park ozdobí nové lavičky, dřevěný altán či odpočinková vyhlídka na břehu rybníka.

Do parku po celý rok

Park zůstane veřejnosti přístupný po celý rok. Vznikne několik odpočinkových míst u rybníka či nad parkem. Pro relaxaci zůstane volná i hlavní louka, lidé tu tak budou moci pořádat i pikniky.

Práce začnou už v dubnu

Přípravné terénní práce odstartuje těžká technika už v dubnu, postupně se naproti zahrádkářské kolonii začnou rýsovat hřiště, plocha pro skate a petanque. Park po dokončených úpravách by stavbaři měli předat na podzim 2015.

Přibude řada dřevin

Práce zahrnují i vykácení nemocných a překážejících stromů a keřů, většina ale zůstane nedotčena. K nim přibude přes 300 nových listnatých stromů a bezmála čtyři tisíce keřů a trvalek.

Oblíbené místo

Parkem protéká řeka Bílina, disponuje rozsáhlým zalesněným územím. Oblíbilo si jej mnoho Jirkovanů, především pejskařů. Občerstvení nabízí restaurace Bremen se zahrádkou a dětským hřištěm.