Samotný název Integrovaného plánu rozvoje města Sídliště, místo pro život naznačuje, že hlavním cílem je zlepšení života na chomutovských sídlištích- Březenecké, Kamenné, Zahradní a Písečné. „Velký projekt na několik let pomáhá jak s opravami bytových domů, tak i se zlepšováním veřejných prostor na sídlištích. Díky němu jsme zlepšili parkování, přístupy a přibylo mnoho hřišť a sportovišť pro malé i velké," přiblížil význam primátor města Jan Mareš. Letos to budou nejen místa pro sportování dětí a mládeže, ale pamatovalo se i na seniory. Velké změny v okolí Kulturního domu na Zahradní se chystají pro příští rok. Plány a vize se však zaměřují i na moderní sportoviště pro mladé, takzvaný street workout.

Vlastníci bytových domů využili možnosti dotací již ve 27 projektech, v současné době se připravují další 4. „Někomu pomohla dotace se zateplením fasády, výměnou oken, opravou střechy, jiným s modernizací výtahů. Z celkové částky je na domy určeno čtyřicet pět procent," uvedla projektová manažerka Lenka Kynčilová. Větší část, plných 55 % jde pak na zlepšení veřejných prostranství.

V roce 2011 město investovalo 11 milionů korun do 4 stavebních celků, loni 46 milionů do 10 staveb. Mezi nimi jsou propojovací chodníky, bezbariérové přístupy, zastávky MHD, parkoviště, hřiště a sportoviště nebo opravy podchodů. Letos by stavby na sídlištích měly stát dalších téměř 40 milionů. V lesoparku na Písečné bude fitpark pro seniory, postaví se hřiště, parkoviště a komunikace. V návaznosti na otevření Sociálního centra Kamínek na Kamenné se v této části zlepší příjezd, parkování a přístupový chodník.

Na nová hřiště dohlédnou kamery

Pro příští rok se připravuje rozšíření monitorovacího systému, aby nové kamery dohlédly na nová hřiště a jejich zařízení. Na Zahradní je plánovaná druhá etapa výstavby hřiště, především využití přilehlé zdi a jejího okolí. Na řadu by měly přijít, s lidmi prodiskutované, změny v okolí Kulturního domu na Zahradní. Na Kamenném vrchu, kde je hojně navštěvovaný skatepark s výbornými parametry, rozšíří možnosti sportování mladých lidí street workout. Jsou to jednoduché prvky jako hrazdy, které umožňují uliční cvičení, jež využívá váhu svého těla. V různých zemích je tento způsob aktivit pro mládež velmi populární, protože umožňuje cvičení bez jakýchkoli dalších nákladů. „Pokračujeme v přípravách dalších projektů, protože štěstí přeje připraveným. Pokud se budou rozdělovat další dotace, jež nevyčerpala jiná města, budeme mít příležitost je získat do Chomutova," dodal primátor.

Město vylepší čtvrt miliardy korun

Projekt Sídliště, místo pro život za období od roku 2009 do 2015 zlepší život na sídlištích díky dotaci z Integrovaného operačního programu ve výši 170,7 milionů korun. K tomu město přidává ze svého 21,8 milionů a vlastníci jednotlivých bytových domů dalších 71 milionů. Dohromady je to přes 263 milionů. Pokud se podaří získat další dotace, budou se moci zrealizovat další plány. Radnice má připravený zásobník projektů, které se v případě vyhlášení různých dotačních výzev, mohou ihned přihlásit.