Zdravotníci v roli průvodců skupinky provedli po všech zásadních částech novostavby. K těm patří nejen urgentní příjem, ale i moderní operační sály, centrální sterilizace, anesteziologicko-resuscitační oddělení, jednotka intenzivní péče a krytá nadzemní lávka, díky níž se personál nemocnice i pacienti dostanou suchou nohou z jedné budovy do druhé. Smyslem investiční akce bylo zásadní zkvalitnění a zrychlení péče o pacienty.

„První dojem? Moc krásný, i když budova není ještě kompletně zařízená,“ ocenila Helena Matašová. „Líbí se mi hlavně centrální operační sály, protože mě čeká operace kyčle a teď vím, do čeho půjdu,“ dodala s úsměvem.

Takto má chomutovská ulice Školní vypadat.
Ulice v pražském stylu. Chomutov mohutně zainvestuje do úpravy Školní

Manželé Váňovi kladně hodnotili první dojem, který na ně udělala celá budova, její vnitřní uspořádání a také nový způsob organizace. Základní filozofií urgentního příjmu je totiž zajištění dostupnosti akutní zdravotní péče na jednom místě, aniž by pacient musel obcházet jednotlivá oddělení jako dosud. Zdravotnický personál ho bude z tohoto místa na příslušná oddělení posílat nebo rovnou přivolá odborného lékaře.

„Má to nějaký systém a řád,“ líbí se Vojtěchu Váňovi. „I stavebně je budova velmi dobrá. Celý život jsem pracoval jako investičák a stavební dozor a vím, že stavbu dělají detaily. Tady jsou opravdu pěkně udělané,“ ocenil. O exkurzi v nemocnici měl velký zájem, termín dne otevřených dveří si s předstihem zapsal do kalendáře.

Prohlídky se zúčastnil i Štefan Milý s partnerkou a malými dcerkami. Ačkoli s nimi prošel centrální operační sály, kde lékař ukazoval techniku se zobrazením operovaných částí těla, děti se nedočkaly žádného nemilého překvapení. Prostředí dutiny břišní totiž simuloval vnitřek červené papriky. Děti tak procházely čistými sály s pípajícími přístroji a vše prožívaly jako hru.

Reprezentační ples města Chomutova.
FOTO: Na parketě chomutovského divadla vířila elita, tančil i Richard Krajčo

Rodiče vnímali hlavně celek. „Je to konečně krok dopředu, máme moderní budovu,“ rozhlížel se po novém pavilonu Štefan Milý. Jeho žena Martina Holubová ocenila hlavně nový 140 metrů dlouhý nadzemní koridor, který propojuje pavilony. V jednom z nich je porodnice, v níž přivedla dcery na svět.

„Líbí se mi, že je spojené déčko s céčkem. A také se mi líbí, že je tu urgentní příjem s jednou recepcí, kam přijdete a nemusíte se s nikým dohadovat, kdo přišel dříve,“ dodala. Příchozí, kteří přijdou s akutními problémy sami, si totiž u vstupu vyzvednou pořadový lístek a díky vyvolávacímu systému budou vědět, kdy jsou na řadě.

Urgentní příjem bude pracovat jako specializované nemocniční pracoviště nepřetržitě. Celý pavilon s jeho jednotlivými odděleními má být kompletně uvedený do provozu na konci dubna. „Provoz jednotlivých oddělení chceme rozjíždět postupně,“ podotkl ředitel nemocnice Michal Zeman. První bude centrální sterilizace, kde se připravují nástroje, dále operační sály a jako poslední JIP, ARO a samotný urgentní příjem.

Ředitelka Diecézní charity Litoměřice Karolína Wankovská s biskupem litoměřickým Janem Baxantem.
Centrum péče v Chomutově: Nechceme v tom rodinu nechat, říká šéfka

Pavilon za 868 milionů korun nechala postavit společnost Krajská zdravotní, jíž nemocnice patří. Stavba byla spolufinancovaná Evropskou unií a Ústeckým krajem. Nová budova v Chomutově patří mezi nejmodernější nemocniční pavilony v Ústeckém kraji. Zdejší urgentní příjem byl zařazen mezi 120 prioritních pracovišť v republice, která tvoří z pohledu Ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven páteřní síť zdravotnických zařízení.

Mohlo by vás zajímat: V Chomutově vyroste lesopark za 10 milionů. Vyplní místo po zbourané škole

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová