Prohlédnout do detailu všechny orgány i kosti v těle pomáhá zdravotníkům magnetická rezonance, lidově tunel. Vyšetření na přístroji za desítky milionů korun je teď blíže dostupné pro pacienty z Chomutova a okolí.

Chomutovská nemocnice otevřela nové pracoviště magnetické rezonance v přízemí pavilonu C. V Ústeckém kraji se jedná zatím pouze o čtvrté pracoviště po Ústí nad Labem, Teplicích a Litoměřicích. Pořízení nových strojů do nemocnic komplikuje především jejich vysoká cena. „Samotná magnetická rezonance 1,5 T se zaměřením také na onkologii a mamocentrum byla pořízena za téměř 33 milionů korun,“ říká předseda představenstva společnosti Krajská zdravotní Jiří Novák. Dalších deset milionů pak spolykala příprava prostor a dovybavení, jako jsou převlékací kabinky, čekárny, toalety nebo vyšetřovny.

Nový přístroj je pro pacienty v Chomutově a sousedních okresech výbornou zprávou. Pokud potřebovali důkladnou prohlídku, cestovali desítky kilometrů do jiných měst. Pacientům kromě dojíždění nebyla po chuti ani dlouhá čekací lhůta, než se mohli na vyšetření vůbec dostavit. Někteří čekali s akutními problémy i měsíce. „Ze dne na den mi přestala fungovat levá ruka a příčinu doktoři neznali. Dostal jsem tedy žádanku do tunelu. Když jsem volal kvůli objednání, řekli mi, že v Teplicích i Ústí mají volno nejdříve za dva měsíce,“ popisuje své zkušenosti 70letý Karel Straka z Litvínova.

„Nechápu, jak je to v dnešní době možné. U mě se nakonec jednalo celkem o banalitu, ale neumím si představit, když má někdo neodhalený nádor a hraje se o minuty,“ myslí si Straka.

Na vyšetření čekala dny

Osmadvacetiletá Klára Hodková z Mostu před několika lety strávila v nemocnici v jiném kraji kvůli vytíženosti „tunelu“ celé dny v bolestech. „V pátek v noci jsem měla nehodu, u které jsem utrpěla několik zlomenin a poranění od páteře přes kyčle. Na vyšetření jsem ale čekala až do pondělního odpoledne,“ vypráví Hodková. „Vysvětlili mi, že o víkendu magnetická nefunguje, protože mají málo personálu. Na pondělí ráno už navíc byly objednané akutní případy. Než na mě přišla řada, dostávala jsem jen tišící léky,“ líčí Mostečanka. „Možná to bylo jen pochybení personálu, výjimečná situace kvůli letním dovoleným. Více zařízení ale tohle riziko rozhodně sníží,“ dodává Klára Hodková.

Pracovišť s magnetickou rezonancí by mělo být v blízké době v kraji ještě více. „Komise pro posuzování rozmístění přístrojových zdravotnických prostředků ministerstva zdravotnictví vydala souhlasy s tím, že Krajská zdravotní může zakoupit magnetickou rezonanci také pro své nemocnice v Mostě a Děčíně,“ říká Jiří Novák. Personál se už školí v chomutovské nemocnici a oddělení by mohlo být v provozu do konce roku.