Již pár dní si ho lidé mohou pročíst na webu města, novinářům ho představil primátor Jan Mareš se svými dvěma náměstky včera.
Program se na čtyřech stranách věnuje deseti oblastem života. Od ekonomika města přes bydlení, bezpečnost, dopravu, vzdělávání či kulturu až po sociální oblast nebo životní prostředí (několik bodů najdete v infoboxu dole).

Neobsahuje nic převratného, což ale není jeho minus. Nedá se ani čekat, že by vedení stejných stran přinesla nějaké výrazné zvraty v politice města. A na extrémní sliby menších stran typu MHD či svoz odpadů zadarmo se pochopitelně nedostalo.

„Zásadní změny tam nejsou,“ přiznal na adresu prohlášení primátor Mareš, „ale není to ani tak, že bychom nedělali nic nového. Třeba největší investiční akce – areál na Zadních Vinohradech. Od minulého vedení jsou projekty rozjeté a pravidla nastavená, na nás ale nebude jen areál dostavět, ale hlavně se postarat o jeho udržitelnost.“

Pro běžného člověka, který se neorientuje v politickém stylu mluvy, je program málo konkrétní. Jak nakonec bývají všechna podobná prohlášení. A není to jen žargonem politiků – spoustu věcí chtějí politici změnit či někam dotáhnout, ale prostředky budou teprve hledat.
Výsledek je tak mix slibů typu „na bývalé ploché dráze vybudujeme víceúčelový sportovně rekreační areál“ a obecných frází jako „budeme aktivně podporovat rozvoj podnikání a cestovního ruchu.“

A zajímavé nové sliby? Například zajistit dostatek bytů pro mladé rodiny. Podle náměstka Martina Kloudy má město volných bytů dost, ale bude třeba změnit pravidla, protože v těch současných mladí Chomutováci nijak zvýhodnění nejsou.

Politici také chtějí oživit centrum města, rýsuje se nápad na každotýdenní „bedýnkové“ trhy přímo na náměstí. A třeba chtějí také prosadit, aby v Chomutově vznikla zubní pohotovost.

Co například slibují…


město bude zdravě hospodařit, přebytky dáme vždy do investic
oživíme centrum města
zajístíme dost bytů pro mladé rodiny
nájemné v nájemních bytech udržíme na sociálně únosné výši
vytvoříme parkovací místa tam, kde je jich nedostatek
s pomocí městské policie budeme bojovat proti záškoláctví
podpoříme alternativní projevy kultury, zejména místní autory
revitalizujeme bývalou plochou dráhu na víceúčelový sportově rekreační areál
Chomutovské noviny získají novou tvář
budeme iniciovat vznik zubní pohotovosti
zajistíme přiměřené pokrytí města odpadkovými koši včetně košů na psí exkrementy
zavedeme placení jízdného podle počtu ujetých zastávek