Primátorka Ivana Řápková čelí dalším pochybnostem o jejím studiu na plzeňské právnické fakultě. Jeden z učitelů tvrdí, že na semináře vůbec nechodila, přesto má zápočty a zkoušku. Informovaly o tom Lidové noviny.

Na podivnosti ve studiích Řápkové upozornil předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, který učil v semináři, kam měla primátorka docházet. „Když říkala, že má plný index, ale nepamatuje si jméno jediného učitele, vrtalo mi to hlavou,“ řekl Baxa Lidovým novinám.

Nato si prošel a následně ukázal záznamy docházky studentů, které si sám vede. U příjmení Řápkové jsou jen prázdné kolonky, na semináři ani jednou nebyla. Do hodin nechodila celé tři semestry, kdy výuka trestního práva trvala.

Baxa neváhal a zeptal se svých kolegů na katedře, zda u nich primátorka trestní právo absolvovala. K nikomu z nich však nechodila. Přesto má z trestního práva tři zápočty a zkoušku.

Podle vedoucí katedry Hany Válkové Řápkovou nikdo z katedry nezkoušel. Zápočty tak musela získat někde jinde, u jiného vyučujícího. Další pochybnosti vzbuzují i data, ve kterých měla předmět úspěšně ukončit. „První zápočet získala o rok dříve, než jí vůbec začal seminář trestního práva. Zbylé dva zápočty a zkoušku získala v jeden den. Je to podezřelé na první pohled. S tím jsem se na katedře ještě nesetkala,“ uvedla Válková.

Vyjádření primátorky se nepodařilo získat. „Paní primátorka čerpá řádnou dovolenou,“ uvedl mluvčí Chomutova Tomáš Branda. Na radnici se má vrátit zítra. Už dříve ale Řápková odmítla, že by nevystudovala řádně. Média podle ní překrucují informace.

Vedení plzeňské fakulty přezkoumá primátorčina studia a zváží, zda jí může vzít magisterský titul, který v Plzni získala.

Není to poprvé, co se objevily spekulace o Řápkové právnickém vzdělání. V univerzitní knihovně totiž chybí její diplomová práce, ačkoliv by tam být měla. Řápková to připisuje na vrub zmatkům na fakultě a sama se cítí kauzou poškozena.

Vše prý měla v pořádku. Ukázala i dvě strany z pracovní verze diplomky, kterou má u sebe, celou však ne. Na dotazy novinářů, kdo ji učil či vedl práci, odpověděla, že si nepamatuje jména. Chomutovský deník se jí už dříve opakovaně ptal na vedoucího či oponenta závěrečné práce, odpověď na otázky jsme ale neobdrželi.