„U nás se čeká na uhlí tři týdny," prozradila zaměstnankyně prodejce paliv v Lipské ulici v Chomutově. Množství tu ale nijak neomezují. „Kdo si kolik objedná, tolik mu přivezeme, ale musí si počkat, až na něho přijde řada," dodala paní z firmy Stanislav Kudláček.

O nic lépe na tom nejsou ani v Klášterci nad Ohří. Uhelné sklady Petra Gregora se však snaží vyjít lidem co možná nejvíc vstříc. „Nedávno si tu byl u nás pro uhlí až pán z Litoměřic. Už opravdu neměl čím topit a nikde nemohl sehnat ořech dvojku," prozradila Chomutovskému deníku Pavlína Gregorová. „Jsme malá firma, ale za ty roky už máme zkušenosti a lidé co od nás berou pravidelně se naučili objednávat dopředu," řekla Gregorová. Pořadník tu nemají, ale když nějaké zbude, tak se po něm jen zapráší. Za zvýšenou poptávku po hnědém uhlí a především ořechu dvojce může podle nich takzvaná kotlíková dotace. „Lidé si vyměnili kotle a teď nemůžou topit ničím jiným. Poptávka se proto výrazně zvýšila a řada lidí si dopředu uhlí nezajistila," uvedla Gregorová.

S nedostatkem hnědého uhlí se potýkají i na horách. Ve Vejprtech prodává uhlí Petr Čermák. „Nemáme co prodávat a z toho co si objednáme, dostaneme tak dvacet až třicet procent," uvedl Čermák. Doly se prý s nimi vůbec nebaví. „Jsme pro ně malá firma a maloodběratelé vůbec. Přednost samozřejmě dostávají teplárny a elektrárny," řekl Čermák. Díky tomu, že je uhlí málo, začíná se s ním spekulovat. „Já zatím držím cenu, ale už jsem zaznamenal, že někde zdražují," potvrdil Čermák. Průměrně se prodává metrák hnědého uhlí ořech 2 zhruba za cenu okolo 270 korun.

Největším dodavatelem palivového uhlí pro Ústecko jsou Severočeské doly a jejich úpravna v Ledvicích. „Zásobujeme trh dle výrobních kapacit Situace rozhodně není kritická. Zaznamenali jsme enormní převis poptávky, která převyšuje kapacitu výroby. Je to tím, že konečný spotřebitel nechal nákupy uhlí na poslední chvíli, což bylo částečně dáno i extrémně teplým létem. Některé uhelné sklady se možná i právě proto dostatečně nepředzásobily. Velké a renomované uhelné sklady mají stále dostatek uhlí. Naše společnost proto udělala několik nadstandardních opatření, aby tento převis vyrovnala. V současné době vyřizujeme objednávky plynule," sdělil Rudolf Kozák ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů.

Na kritiku obyvatel k nedostatku hnědého uhlí reagovala také Severní energetická společnost. „V našem provozu aktuálně vyrábíme i nakládáme tříděné uhlí v maximálním možném objemu. V uplynulých týdnech jsme dokonce spustili novou drtící linku, přesto však nejsme schopni naplnit zvýšenou poptávku po sortimentu ořech 2." Uvedla mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová. Dále sdělila, že enormní zájem o hnědé tříděné uhlí souvisí také s takzvanou státní kotlíkovou dotací, která umožnila občanům, aby si pořídili moderní ekologické uhelné kotle.

„Bohužel i nadále platí usnesení vlády ČR, které omezuje další těžbu hnědého uhlí na Mostecku. Severní energetická je proto v útlumovém programu. Postupně musí odstavovat technologii a propouštět zaměstnance. Na to, že vzniknou problémy v zásobování domácností uhlím a teplem z něj upozorňujeme politiky už řadu let. Bohužel bez úspěchu," dodala mluvčí.