Bývalý hotel Armabeton je na prodej. Poněkud kuriózně znějící inzerát se objevil dokonce i v řádkové inzerci týdeníku Nástup. Text zařazený v rubrice prodej, kde lidé nabízejí cokoli od bytů, přes jízdní kola po palivové dříví či koňský hnůj, je velmi stručný: „17patrový panelový dům v Chomutově (Palackého ul.) - Cena k jednání.” Je snad situace tak bezútěšná, že je potřeba prodat armabeton jakkoli?

„Mrakodrap”, který potřebuje milióny

„Máme s tímto typem inzerce dobrou zkušenost,” vysvětlil Petr Hoferek, makléř realitní společnosti TOPreality, která sídlí ve Školní ulici. „Míváme větší odezvu, než na inzeráty na internetu, takže už se nám takto podařilo prodat pár nemovitostí. Vyplatilo se to. I tentokrát se ozvali nějací zájemci,” doplnil Hoferek bez přesnějšího určení.

O tom, že je Armabeton na prodej informuje od konce září také realitní server SReality. Bývalý hotel prezentuje jako mrakodrap v centru Chomutova, který je dlouhodobě neužívaný a potřebuje opravy.

Majitel, kterým je akciová společnost Pragorent uzavřený investiční fond, očekává nejméně třicet pět miliónů korun na ruku. Zájemce o koupi by ale měl mít na účtech několikanásobek této vstupní investice, protože nevzhledná a chátrající budova volá po kompletní rekonstrukci. Podle odhadů realitního makléře může pohltit několik desítek až sto miliónů korun.

Nevzhledná dominanta

Výšková budova je připomínkou socialistického realismu a už od sedmdesátých let platí za dominantu Chomutova.

Před několika lety se uvažovalo o tom, že by tam mohlo vzniknout byznys centrum s převahou moderních kanceláří. Krátce nato pražská společnost Codeco, která budovu spravovala, svou představu upravila a začala hovořit o čtyřhvězdičkovém hotelovém komplexu a nadstandardních bytech. Nakonec tam nevznikly ani kanceláře, ani luxusní pokoje a byty. Developer narazil na nezájem kvůli vysokým cenám, a tak se následně snažil pronajmout alespoň polovinu věžáku. Ani to se nepodařilo.

Stavební úřad vede Armabeton jako zchátralou stavbu s nejnižší formou poškození a jeho úředníci ji pravidelně kontrolují.