Křišťálově čistá voda a šumící bukové lesy zlákaly už nejednu rodinku k výletu nebo zamilovanou dvojici k romantické schůzce. Oblíbené procházky k Jirkovské přehradě jsou už ale rok minulostí a jinak tomu nebude ani letos. Cesta k ní zůstane zavřená celou sezonu. Sanaci padajících skalních bloků brzdí složitý terén i úřednické procedury.

Levý skalní svah, který vede podél půl kilometru dlouhého úseku stezky pro pěší i cyklisty, se Povodí Ohře rozhodlo zpevnit v únoru loňského roku. Na plánovanou sanaci ale zatím nedošlo, práce znemožnily další komplikace s terénem. „Než vůbec bylo možné přistoupit k vypracování projektu sanace, museli jsme podávat projekt nový, a to na očištění povrchu od skalních úlomků,“ vysvětluje mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Výhled na jirkovskou přehradu z Najštejnských bučin.
Najštejnské bučiny, Drmalské lesy a Hovězí skály se stanou přírodní památkou

Terén na skalních masivech je velmi náročný a projektant na mnoho míst nemohl zpočátku ani vstoupit, což znemožňovalo do detailu zmapovat terén. „Odněkud během úprav zmizely až tunové skalní úlomky,“ přibližuje úpravy povrchu Svejkovský.

Aby mohlo Povodí Ohře se zpevňováním terénu pokračovat dále, musí od stavebního úřadu získat povolení. „Na jeho vydání zatím ještě čekáme. Tuto sezonu cesta ještě otevřená nebude,“ potvrzuje Svejkovský.

Vodní dílo JirkovJirkovská přehrada.Zdroj: Archiv Povodí Ohře s.p.Jirkovská přehradní nádrž leží v Telšském údolí na řece Bílině. Má 55 metrů vysokou sypanou hráz a je tak nejvyšší hrází ve střední Evropě. Je zdrojem pitné vody, vstup do ní je proto přísně zakázaný. Odtok z přehrady využívá vodní elektrárna Jirkov. Prostor kolem nádrže je pro veřejnost uzavřený; kromě období od dubna do října, kdy jsou hráz a cesta kolem vodního díla přístupné pro pěší i cyklisty. Od února 2017 je však stezka uzavřená kvůli hrozbě pádu skal.

Cesta kolem přehrady je velmi oblíbená i pro cyklisty, kteří si tudy zkracují cestu do Boleboře, Orasína nebo Květnova. 

Uzavření cesty je pro cyklisty velkým zklamáním. „Cesta se o dost zkrátí, než když to člověk objíždí klasicky po silnici. Navíc je tam krásně, člověk projede přes Telšské údolí až do Jirkova a skoro nepotká auto,“ vypráví Zdeněk Pavlíček z Květnova.

„Každý sesuv a pád kamenných bloků je jiný. Někdy je to nevinně vyhlížející sesunutá „hromádka kamení“, jindy je zasažená plocha poměrně rozsáhlá,“ říká mluvčí Jan Svejkovský.
Cestu k Jirkovské přehradě zavalily tři tuny kamení. Zavřeli ji

Jiní zase nedají dopustit na pěší procházky. Podle Martiny Kostkové z Jirkova je to ideální místo pro výlet s dětmi. „Chodíme i s kamarády celá banda. Je to přehledné místo, takže se tam nebojíme nechat děti vydovádět, a každý si tak můžeme jít po svých. Malí i velcí,“ usmívá se Kostková. „Zavření mě mrzí, takových míst tu moc není,“ dodává zklamaně Jirkovanka.

Případné „partyzánské“ výlety na vlastní nebezpečí Povodí Ohře přísně zakazuje. „Je to životu nebezpečné riziko, úlomky se mohou kdykoli uvolnit a spadnout,“ varuje Jan Svejkovský. Na cestě jsou navíc uzamčené závory a jejich překonáním se nedopouštíte žádné malé lumpárny, ale rovnou vloupání na cizí pozemek.