Mnohé to překvapilo, zaskočilo i naštvalo. Vítězné hnutí PRO Chomutov přizvalo kromě strany ANO 2011 do radniční koalice také komunisty. „Je to podraz," zaznívá teď z internetových diskuzí.
Stačí se začíst do desítek příspěvků na webu Chomutovského deníku. Nebo zabrousit na facebookové stránky Nového Severu, ale i PRO Chomutov. Mírné udivení střídají výkřiky o zradě. Několik smířlivých a chápavých reakcí se mezi nimi skoro ztrácí.

Hrabáč: Srdcem bych volil jinak

Mnozí čekali, že se silná dvojice spojí spíše s pěti zastupiteli hnutím Nový Sever. Jenže nakonec dala přednost KSČM. „Kdybych volil srdcem, asi by to bylo jinak. Ale nakonec se ukázalo, že je to jediná možná cesta ke změně," řekl k tomu Marek Hrabáč, lídr hnutí ANO 2011. Podle něj byl druhý potenciální partner, Nový Sever, málo čitelný.

ANO 2011 má podporu i od svého šéfa Andreje Babiše. Spolupráce s komunisty mu prý nevadí, pokud jiná strana nedokázala naplnit představy strany o změnách.

Podle Davida Dindy, lídra Nového Severu, se ale jejich vyjednávací tým setkal se zástupci ANO 2011 jen jednou, v krátkosti. „Je to škoda. Pak už byli zřejmě zásobeni informacemi od PRO Chomutov a k další schůzce nedošlo," řekl Dinda v rozhovoru pro Chomutovský deník.

Černý: „KSČM chce změny. Jako my"

Lídr PRO Chomutov a kandidát na primátora Daniel Černý doufá, že voliči spojení s komunisty pochopí. „Po celou dobu usilujeme o jedno – změny na radnici. A to máme s KSČM společné, jakkoli k nim má část našich lidí ideologické výhrady," uvedl.

Připomněl také, že právě s komunisty seděli zastupitelé PRO Chomutov čtyři roky v opozici. Také s Danielem Černým pořídil Chomutovský deník větší rozhovor, kde vysvětluje proč se nespojil s Novým Severem a jestli bylo těžké dát přednost KSČM.

Spolupráci všechny tři strany podepsaly v pondělí večer, první o dohodě informoval Chomutovský deník. Dohromady mají tři koaliční strany pohodlnou většinu dvaadvaceti hlasů, na ovládnutí zastupitelstva jich stačí osmnáct.

Rozhovory s Danielem Černým a Davidem Dindou čtěte ve středečním vydání Chomutovského deníku