Není to žádné překvapení. Přemysl Rabas, výrazná osobnost Chomutovska a bývalý poslanec, je vážným kandidátem na hejtmana za sdružení PRO kraj.

Trojice v čele

Sdružení zatím kompletní kandidátku nezveřejnilo, ale už teď je jisté, že v čele bude někdo z trojice Přemysl Rabas (Strana Zelených), Josef Zoser (HNHRM) a Martin Hausenblas (nezávislý). České tiskové kanceláři to v neděli řekl Hausenblas. Definitivní podobu kandidátky hnutí zveřejní až 10. června, kdy by ji mělo schválit plénum.

„Kandidátka je prakticky hotová, ale ještě ji chceme předložit plénu a zveřejníme ji až tehdy. Jisté je, že v čele budou tyhle tři osoby," řekl Hausenblas, který se po předloňských komunálních volbách rozešel s ústeckou TOP09. Z této strany přišlo i několik dalších potenciálních kandidátů, hlavně na Teplicku. PRO kraj krom toho tvoří i Strana zelených, KDU-ČSL a několik menších hnutí, která mají v určitých oblastech silnou pozici v komunální politice.

Koho budete v krajských volbách volit vy? Hlasujte v anketě dole!

Na hejtmana nebo senátora?

Že hnutí počítá s Rabasem na první místa kandidátní listiny, není žádné překvapení. Je nejvýraznější postavou Strany zelených v Ústeckém kraji, s politikou má dlouholeté zkušenosti a je také velkým kritikem současné vlády ODS a ČSSD nad krajem, proti které se PRO kraj ostře vymezuje.

Na druhou stranu mluví se o něm také jako o kandidátovi do Senátu. A že by ho hnutí nominovalo jako kandidáta na hejtmana i senátora zároveň (krajské a senátní volby budou probíhat ve stejném termínu), to se nezdá moc pravděpodobné.

Velké strany už lídry mají

Velké strany oznámily lídry a posléze i celou kandidátku už v zimě a PRO kraj zůstává už prakticky poslední, minimálně mezi ambiciózními subjekty. „Asi to tak je, ale má to svůj důvod. Je to hnutí osobností, které spojuje hlavně vize čistého kraje a spoustu věcí je potřeba vykomunikovat," dodal Hausenblas.

ČSSD nasadila do čela kandidátky současnou hejtmanku Janu Vaňhovou, KSČM předsedu krajské organizace Oldřicha Bubeníčka, ODS bývalého primátora Děčína Vladislava Rašku, Severočeši.cz mosteckého podnikatele Jiřího Zelenku TOP 09 ústeckou zastupitelku Karolu Haasovou a Věci veřejné bývalého místopředsedu strany Tomáše Jarolíma. Za NS-LEV21 se bude o hejtmanské křeslo ucházet předseda strany Jiří Paroubek.

Chomutovští kandidáti velkých stran pro krajské volby.