Epidemie nejvíc dopadne na lidi s nízkými příjmy. Jsou to nejen příjemci dávek, ale také rodiny, které v době koronaviru přišly o část mzdy. I ty už v některých případech docházejí pro darované jídlo.

„Například včera přišly dvě rodiny, které jsou teď na 60 procentech příjmů. V jednom případě je žena na mateřské a muž sice pracuje, ale v době epidemie musí být doma a přišel o část mzdy. Rezervu nemají a splácejí dluh,“ popsal Jan Paleček, ředitel Oblastní charity Kadaň, která nabízí lidem v nouzi jídlo a ošacení.

To nejhorší podle něj teprve nastane. „Zatím cítíme spíš útlum, lidí chodí méně než obvykle, drží se raději doma. Myslím si ale, že to teprve přijde, až se rodinám, které mají hospodaření už tak na hraně, rozpadnou příjmy. Často pobírají dávky a vedle toho si přivydělávají na černo. Teď ale firmy na jednorázovou práci nepřijímají,“ popsal situaci.

Robotika děti připraví na budoucnost

Charita těmto lidem zajišťuje alespoň základní potraviny. „Darujeme i oblečení, přijímáme a darujeme nábytek, elektrospotřebiče a díky tomu, že máme vozík za auto, pomáháme lidem v mezních situacích i se stěhováním,“ doplnil Paleček.

Chomutovská charita se orientuje hlavně na darované potraviny a ošacení. „Bohužel tím, že se v dubnu neuskutečnila národní sbírka potravin, máme všechny zásoby jídla vyčerpané. Zbyly nám jen nějaké těstoviny a rýže,“ konstatovala ředitelka Denisa Albrechtová. „Další trvanlivé potraviny jako polévky, paštiky, masové konzervy a mléko jsme nakoupili za peníze od dárců. Stalo se například i to, že jeden dárce přišel na faru a donesl tam pět tisíc korun,“ potěšil ji nezištný dar.

Do chomutovského zooparku přivezli z německého soukromého chovu dvě samice osla poitouského.
Otevírá se chomutovský zoopark i většina knihoven, fitcentra tápou

Z peněz zajistila chomutovská charita základní nákup pro jednotlivce i rodiny. „Bylo to pro lidi, kterým z nějakého důvodu pozastavili dávky. Jednomu nemohoucímu pánovi například spletli dávky, takže se výplata opozdila o dva týdny a on neměl jak vyjít. Zajistili jsme mu tedy nákup na dva týdny,“ popsala ředitelka. Další nákup odevzdala rodině se šesti dětmi. „Koupila jsem jim krupicovou kaši, přesnídávky, piškoty, máslo a čerstvé pečivo,“ doplnila Denisa Albrechtová.

Jsou i mléčné výrobky

Oblastní charity zásobuje jídlem potravinová banka, které odevzdávají přebytky potravin velké obchodní řetězce. Ačkoli je v ní tradičně nedostatek trvanlivých potravin, jako je olej, rýže či masové konzervy, současný stav jí dopomohl k jindy nedostatkovým mléčným výrobkům.

„Jak jsou školy zavřené, dostáváme z ministerstva zdravotnictví a jeho projektu Mléko do škol mléčné výrobky, margarín či mražené pečivo, které se dopéká. Ze začátku jsme dostali i třicet plat jogurtů,“ poznamenal ředitel Potravinové banky Džbánsko Václav Sojka.

Jak pomoci

Lidem v nouzi můžete pomoci například tím, že pošlete finanční dar na účty oblastních charit v konkrétním regionu. Pracovníci charity za ně pořídí základní potraviny.
Oblastní charita Chomutov 2901177611/2010
Oblastní charita Kadaň 223855495/0600