"Strana PRO Chomutov se dohodla s KSČM, Nespokojenými občany! a stranou Severočeši.cz, že mají zájem na povolební spolupráci," oznámil před druhou hodinou Přemysl Rabas, lídr strany PRO Chomutov a jeden ze dvou vážných kandidátů na primátora Chomutova.

Blíže prohlášení komentovat nechtěl, přestože vyvolává spoustu otázek. Pokud by totiž Severočeši.cz uskupení okolo PRO Chomutov opravdu podpořili svými dvěma hlasy v zastupitelstvu, dali by dohromady devatenáct zastupitelů. A k většině v chomutovském zastupitelstvu jich je potřeba osmnáct.

Co by to znamenalo? Přemysl Rabas by se podle všeho stal primátorem Chomutova, ODS by skončila v opozici, protože s ní PRO Chomutov spolupracovat nechce. Na ostatních stranách (ČSSD a TOP09) by záleželo, jestli se přidají či nikoli.

Jak ale Rabas dodal, prohlášení ještě neznamená definitivní uzavření koalice. Strany tím podle něj dávají najevo, že budou jednat o programu a místech na radnici. "Zatím chceme zůstat jen u tohoto prohlášení," nechtěl dále spekulovat. "Ale jednat budeme samozřejmě dál, jsme otevření i širší spolupráci. Záleží na ostatních stranách, jestli se budou chtít k tomuto uskupení přidat," dodal Rabas.

Spolupráci požehnalo vedení strany Severočeši.cz z Mostu. "Ano, máme zájem na této koalici," potvrdil Chomutovskému deníku František Ryba, předseda strany.

Vojtěch Čihař, lídr strany v Chomutově, je trochu váhavější. "Tuhle spolupráci nevylučuji. Jen chci před dalším prohlášením jediné - počkat na svého kolegu v zastupitelstvu Milana Märce, až se vrátí z dovolené," uvedl.

Märc je na dovolené v Turecku a vrátí se ve středu. Chomutovskému deníku se ho podařilo kontaktovat a podle jeho slov s ním zatím nikdo nejednal. "Žádné vyjádření jsem nikomu ještě nedával. Možná se takto vyjádřil někdo od nás, ale můj názor to v této chvíli nevyjadřuje," reagoval na prohlášení PRO Chomutov v textové zprávě redakci Milan Märc.

Podle Ryby budou zástupci strany Milana Märce ještě kontaktovat. "U jednání byl pan Čihař a ve spolupráci by neměl být problém. Oba jsou zástupci naší strany a my jsme se rozhodli pro tuto koalici."

Pro Chomutov má osm hlasů, KSČM šest, Nespokojení občané! tři. Jejich spojení není nijak překvapivé, všichni tři patří ke kritikům současné radnice, kde vládne ODS a ČSSD. Dohromady však mají hlasů málo, proto jsou hlasy zastupitelů ze strany Severočeši.cz a TOP09 klíčové.

Jak se dívají na výsledky voleb lídři nejsilnějších stran - ČSSD a PRO Chomutov? Jakou koalici by považovali za nejlepší? A s jakými požadavky jdou do povolebních vyjednávání? Čtěte rozhovory s Janem Marešem (ČSSD) a Přemyslem Rabasem (PRO Chomutov) v úterním Chomutovském deníku!