Aby mohli jít do voleb, potřebovali tři a půl tisíce podpisů Chomutováků. Ty nakonec členové a sympatizanti sdružení nezískali. Přesto volební strana PRO Chomutov do boje o radnici jde.

Stačila ji k tomu jen jiná formulace pro registraci do voleb. Místo původního sdružení nezávislých kandidátů, které by skutečně potřebovalo tisíce podpisů, jde do komunálních voleb jako volební strana nezávislých kandidátů a Strany zelených (SZ).

Tím, že se kandidáti zaštítili Zelenými, odpadla povinnost mít plné petiční archy. „Pokud je strana registrovaná, nemusíme podpisy mít,“ vysvětluje předseda PRO Chomutov Jan Hartman.

Jak vyplývá z prohlášení nového volebního uskupení, za šest týdnů jeho přívrženci sehnali přes dva a půl tisíce podpisů. Podle Hartmana to ale zbytečná práce nebyla. „Sbírání podpisů pod petici bylo vhodnou příležitostí pro setkání s voliči a především pro přiblížení záměrů volební strany občanům,“ popisuje Hartman to, že se shánění signatářů stalo součástí předvolební kampaně.

PRO Chomutov se netají tím, že chce změnit vedení města a rozbít tradiční městskou koalici občanských a sociálních demokratů.
K úspěchu ve volbách mu mají dopomoci kandidáti, které strana už rovněž představila. Na prvním místě je bývalý ředitel zooparku a exposlanec Přemysl Rabas ze Strany zelených, na druhém pak sám Hartman. Na „bronzovou“ pozici se dostala opět členka Strany zelených Eva Blažková.


Na kandidátce obsadili drtivou většinu míst lidé bez politické příslušnosti, strana sází i na místní lékaře a učitele.

Příliš podpisů?

Původně chtělo jít nová strana do voleb jako sdružení nezávislých kandidátů. Podle zákona by ale muselo sdružení sehnat podpisy 3532 (7%)občanů Chomutova. Jak poukázali lidé ze sdružení PRO Chomutov, je to asi 10 % oprávněných voličů a třetina všech lidí, kteří před čtyřmi lety ke komunálním volbám přišli.
Myslíte, že je takový systém spravedlivý? Diskutujte dole pod článkem