Do komunálních voleb zbývá pár měsíců, do uzavření kandidátek ale jen pár týdnů.

V Chomutově chce do složení nového zastupitelstva promluvit i nové sdružení nezávislých kandidátů PRO Chomutov, které vytváří kandidátku společně se Stranou zelených.

Jak ulovit podpis dr. Mráčka

Pro to, aby sdružení mohlo do voleb vůbec jít, potřebuje podpisy tří tisíc Chomutováků. A protože rozhodnutí o vytvoření sdružení padlo teprve nedávno, jeho členové a příznivci se musí „ohánět“, aby do 10. srpna podpisy sehnali.

Podle šéfa občanského sdružení PRO Chomutov Jana Hartmana, který chce rovněž kandidovat do zastupitelstva, se to daří. „Vypadá to dobře a do toho termínu by se to stihnout mělo,“ řekl včera Deníku Hartman. Den předtím viděl poslední sebrané archy s podpisy.

Počet lidí, kteří připojili svoji parafu, ale neupřesnil. „Dohodli jsem se, že číslo neřekneme,“ uvedl Hartman. Není tak stále jasné, jestli sdružení do voleb půjde. Tři tisícovky podpisů podle všeho pohromadě nemá. Jestli sympatizanty čeká horečné shánění až posledního dne nebo zda už v klidu listiny „doťuknou“, tak zůstává otevřené.

Zelení věří také

Počty musí zajímat i chomutovské sdružení Strany zelených, která chce postavit kandidáty spolu s nezávislými.

V případě nezdaru by totiž postavili vlastní kandidátku. Předsedkyni místního sdružení Petře Kotyzové se Deník včera nedovolal. Podle Přemysla Rabase (SZ) zatím platí, to na čem se usnesl krajská organizace – společná kandidátka s PRO Chomutov. „Muselo by se stát něco nepředpokládaného, aby tomu tak nebylo,“ uvedl Rabas. Podle něho to zatím vypadá, že podpisy budou. „Zbývá ještě několik týdnů,“ dodal. Právě on má stát v čele společně kandidátky.

Pokud sdružení do voleb půjde, má šanci se do zastupitelstva dostat. Strana zelených v minulých volbách několik křesel získala.

První zprávu o novém sdružení čtěte také ve článku ZDE

Glosa Josef Duška: "Neřekneme aneb politikem příliš brzy

Ještě do politiky nevstoupili ani jednou nohou, ale (ne)vyjadřování do médií už ovládají jako protřelí mazáci. Občanské sdružení PRO Chomutov shání podpisy, aby mohlo kandidovat do komunálních voleb. Kolik jich mají? Vědí, ale neřeknou. Proč? Protože se na tom dohodli…
„Nebudeme výsledek jednání komentovat“, „dohodli jsme se, že zatím nebudeme informace zveřejňovat“, „včas vám všechny informace podáme“. Kde už jsem to jen slyšel? Ach ano – říkají to často politici a často to znamená, že mají co skrývat. Myslel jsem, že tohle sdružení chce věci měnit, že chce právě za tahle tajemná prohlášení politiků nakouknout z pozice obyčejných lidí a také pro ně. Takhle to na mě působí, že převzali politické manýry dřív, než dostali první hlas.
Proč je tolik důležité to číslo neříct? Chybí ještě hodně hlasů? Třeba by se příznivci změn a občanských aktivit zmobilizovali. Chybí jich už jen trocha? Tak proč to tajemno? Vždyť se stejně musíme dozvědět, jak to dopadlo.
Nebo je co skrývat? Je to jako v životě. Když bude žena mlžit, že ty boty „nestály zase tolik“ – co si pomyslíte? Když bude muž tvrdit, že toho „nijak moc“ nevypil – co vás napadne?