Do Zeleného čtvrtku je ještě daleko, ale přivaděč bude zelený už dnes.
Pracovníci Povodí Ohře dnes do betonového koryta pustí obarvenou vodu, která proteče celým přivaděčem až do vodní nádrže Újezd (Kyjice).
Důvodem je kontrola akvaduktu přes Bezručovo údolí. Ten vede vodu přivaděče přes údolí Chomutovky a vodohospodáři chtějí vidět, jestli někde neprotéká. „V zimě se na něm dělaly rampouchy,“ vysvětluje mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
Rampouchy ještě neznamenají, že voda uniká přímo z akvaduktu, mohlo jít o sraženou vlhkost. A to si právě vodohospodáři chtějí ověřit.
Deset deka barvy a přivaděč je zelený
Pracovníci proto včera do uzavřeného akvaduktu nalili roztok zeleného barviva fluoresceinu. Stačilo dvacet dekagramů, které spolehlivě obarvily všechnu vody .
Příchozím novinářům se nabízel zajímavý pohled. Betonové koryto vede vodu ve výšce několika desítek metrů nad zemí. Po jeho krajích balancovali zaměstnanci Povodí s PET lahvemi plnými barviva a dlouhými klacky, kterými barvu promíchávali.
Mezi tím se na akvaduktu pletli novináři s kamerami, foťáky a diktafony. Zábradlí má jen levá strana mostu, takže chůze po několik desítek centimetrů širokém okraji nad údolím byla pouze pro odvážné.
Zelená je neškodná, používají ji i lékaři
Dnes si trochy zelené barvy užijí i obyvatelé sídlišť. Není jasné, jak silný odstín bude voda v přivaděči mít, vodohospodáři ale raději dávají vědět dopředu, aby lidé nepanikařili a nemysleli jsi, že jde o únik nějaké škodlivé látky. Barvivo je naprosto neškodné. Například lékaři jej někdy vpichují pacientům pro lepší diagnostiku.
Fluorescein se používá běžně, jeho využití ve vodárenství popsal už Ottův naučný slovník. Místní vodohospodáři ho například nalili do Křimovské přehradě, když hledali možné průsaky hráze. Žádné se ale neobjevily.
Veškeré práce, i ty průzkumné, se provádějí pro zajištění dlouhodobé životnosti a spolehlivosti přivaděče.
V přivaděči dva dny voda netekla, uzavřen byl kvůli výměně techniky na Hačce. Povodí toho využilo k testu těsnosti akvaduktu.