Kompletní hygiena v umyvadle s předehřátou vodou nebo zatajit dech a skočit pod ledovou sprchu. Na konci července a v srpnu je tu opět šňůra odstávek teplé vody. Dotkne se všech, kdo neodjedou na chatu či dovolenou.

Kdy vám nepoteče?

V Jirkově začne plánovaná odstávka teplé vody pro sídliště Vinařice I 26. července a potrvá do 3. srpna. Od 27. července nepoteče teplá také v centru města a Vinařicích II. I tam potrvá do 3. srpna.

Přibližně ve stejných termínech bude týkat také centra Chomutova a sídlišť. Zcela nejdelší bude na Březenecké, kde potrvá dvanáct dní (více v tabulce dole).

Odstávka v různých částech města v podobný čas s sebou nese jednu komplikaci navíc. „Když u nás netekla voda, zašel jsem k přítelkyni nebo k rodičům, kteří bydlí jinde. Teď to asi moc nepůjde," šklebí se nad harmonogramem odstávek Mirek Hurda ze Zahradní.

Celé město Kadaň bude bez teplé vody od 4. do 10. srpna. Poslední je na řadě Klášterec nad Ohří, kde si budou muset se studenou vystačit od 9. do 16. srpna obyvatelé sídliště Miřetice, v restauraci Ohře, v průmyslové zóně a korkařské výrobě. Od 13. srpna do 17. srpna bude odstávka v celém Klášterci nad Ohří.

Odstávky vody 2012 na Chomutovsku.

Zjistí, jak jsou na tom trubky

Smyslem letních odstávek je kontrola a opravy parovodů, horkovodů, výměníků a dalších zařízení, které jinak v průběhu celého roku zajišťují vytápění a ohřev vody pro všechny domácnosti i firmy.

„Odstávka nám umožní provést některé diagnostické práce díky kterému zjistíme případně opotřebení, ke kterému mohlo dojít během jeho provozu v průběhu topné sezony," uvedl Libor Vízek, manažer provozní jednotky ČEZ Teplárenská v Chomutově.

Dlouhodobé sledování stavu zařízení umožňuje pracovníkům společnosti vynakládat peníze na opravy a obnovu zařízení tam, kde je to potřeba. „Proto se i letos zaměříme na diagnostiku, výměnu opotřebených prvků a zařízení na konci jejich životnosti. vyměníme několik kilometrů potrubí. Celkem půjde o třiatřicet akcí za zhruba dvacet milionů korun," upřesnil Vízek.

Spolehlivost díky odstávkám

Podle obchodního ředitele Petra Hodka je mimo letní odstávky veškeré zařízení společnosti ČEZ Teplárenská neustále v provozu. „Celková spolehlivost dodávek v celé soustavě je větší než 99 procent," konstatoval spokojeně Hodek s tím, že prakticky celoroční spolehlivost je možná právě díky preventivním letním odstávkám.