Obchod s elektronikou Euronics totiž svoji slevovou akci připravil až na včerejší devátou hodinu. Zřejmě aby se vyhnul tisícihlavému davu ze čtvrtka. Ten by jeho výlohy snad rozlámal.

Alespoň se tak dá soudit podle chování několika stovek lidí, kteří přišli do obchodu včera ráno právě kvůli zlevněným televizím, pračkám, notebookům, rychlovarným konvicím a fénům. Obchod totiž nabízel maximálně zlevněné zboží v počtu několika kusů jen pro ty první, kteří si je koupí. A tak řada lidí odhodila důstojnost a vzala centrum útokem (viz reportáž dole).

Obchodní centrum Chomutovka (dříve Prior) otevřelo ve čtvrtek po roční rekonstrukci. Své zboží tu nabízí přes pětadvacet obchodů. Podrobnosti z otevření včetně bohaté fotogalerie s videem najdete ZDE.

Den druhý: Šplhání po eskalátoru

Chomutov – Zatímco první den Chomutováci málem vyvrátili vstupní dveře a div neušlapali pár lidí, dnes se lační nakupující vydali do elektra.

Prodejna Euronics totiž nabízela akční ceny pro první pár desítek příchozích. A na to lidé slyšeli. U spodních eskalátorů se jich naštosovalo několik desítek. Neudržely je ani kovové zábrany před schody a ochranka. Lační nakupující zábrany vyhodili a vrhli se jeden přes druhého na eskalátory.

Některé z nich napadlo vyjít po schodech, které jezdí směrem dolů. Pustil se do nich i zhruba sedmdesátiletý muž, který už měl v ruce připravené tašky. Odvážně se vrhl do schodů, zhruba v polovině ale už nemohl popadnout dech a zastavil se. Ale schody ho nemilosrdně vezly dolů, tak se rudý a zpocený muž vydal znovu proti směru. Už to vypadalo, že poslední tři nezvládne, nebo že ho skolí infarkt, ale nakonec to dokázal. Ostatní ho pozorovali a ťukali si na čelo, sami se však snažili vecpat co nejblíže k bráně.

Senior ale slavil pouze krátkodobé vítězství. Jaké muselo být jeho zklamání, když zjistil že před prodejnou ve třetím patře se už tlačí další houf. Lidé totiž využili jiné vchody do Prioru.

Zastavila je až mříž spuštěná přes vchod prodejny. Prodavači ji pomalu vytahovali nahoru, toho lidé hned využili a cpali se dovnitř. Poté, co se dovnitř dostalo několik z nich, ji zase museli spustit, protože jinak by dav prodejnu patrně vyraboval. S tím se ale všichni nechtěli smířit, někteří proto drželi roletu, aby nesklapla. Pravděpodobně přitom schytali roletou nějakou ránu do hlavy.

A jestli z textu může vyznívat, že o levné zboží měli zájem pouze důchodci, tak opak je pravdou. Věkové složení bylo pestré, vedle seniorů byste v tlačenici našli i miminka v kočárku. Zkrátka, slevy táhnou.

Nakonec byli s návštěvou spokojeni asi všichni. Zacvičili si, ať už běháním do schodů, šťoucháním do ostatním nebo namáháním hlasivek. Ti „šťastnější“ urvali nějakou tu rychlovarku za pár stovek, kterou stejně za rok vyhodí. Ti ostatní si aspoň mohli říct, že lidské chování má mnoho podob.

Autor: Jan Rödling