Naposledy se pečlivě učešou a hezky obléknou, vyzvednou obávaný papír a hurá na dva měsíce rozbitých kolen, mlsání zmrzliny a navazování nových přátelství. Stále častěji ale děti o prázdninách neopustí hranice okresu, rodiče se bojí nechat je odjet na delší turnusový tábor. Kapacita příměstských táborů je v regionu téměř vyčerpaná. Zajímavé akce je ale ještě pořád možné vybrat.

Ředitelé zájmových sdružení i volnočasových organizací se shodují, že letos se volné termíny zaplnily velmi rychle. „Během dvou tří týdnů od zveřejnění nabídky bylo na všechny čtyři týdny plno. Rok od roku je o příměstské tábory větší a větší zájem,“ potvrzuje vedoucí rodinného centra Kolibřík v Chomutově Jana Šilhánková.

Plně obsazeno na příměstských akcích po celé léto hlásí i chomutovský zoopark, Domeček nebo jirkovské Paraplíčko. To má plně obsazené i dva ze tří klasických turnusových táborů. „Volno ale zůstává na srpnovém turnusu v Radíkově na jihu Čech,“ říká ředitelka zařízení Zdeňka Bolomská. Na děti čeká celotáborová hra, lesy plné hub a borůvek a koupání v rybníce.

Podle Bolomské ale zájem o vícedenní tábory oproti dřívějším rokům klesá. „Rodiče jsou více starostliví a čtrnáct dní uprostřed přírody a spaní ve spacáku už chce trochu odvahy. Zjišťují si informace dopředu, i co se týče hygieny a podobně,“ usmívá se ředitelka.

Kde ještě máte šanci

Chomutov:
Oblastní muzeum
Letos poprvé připravilo nabídku příměstských táborů. První turnus je od 9. do 13. 7., na děti čeká i výlet do sousedních měst.

Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/ Martin CholewaMuzeum Na Kočičáku 
Letos už hlásí téměř obsazeno. Volný termín na dobrodružství v lesích u vojenské pevnosti plný základního výcviku přežití v přírodě je v době od 9. do 13. 7.

Aquasvět Chomutov 
V červenci a srpnu pořádá vícedenní kurzy plavání se soutěžemi a hrami pod dozorem instruktorů.

Klášterec n. Ohří:
Volný termín mají ještě i v kláštereckém Volňásku. Program Od řemesla k řemeslu nabízí třeba výlet do obory nebo chmelařského muzea.

Kadaň:
Dům dětí a mládeže Šuplík má volno na tanečním příměstském táboře od 16. do 20. 7.

Její slova potvrzuje i osmatřicetiletá Eliška Hroníková z Jirkova. „Vím, že se často připomíná, že já a moji vrstevníci jsme na táborech neměli i týden teplou vodu a jedli z ešusu. Já to ale pro své děti nechci. Ani nechci, aby denně chodily třicet kilometrů lesem a tahaly si večer z hlavy klíšťata,“ přiznává maminka dvou dětí. „Raději je pošlu na dva příměsťáky, týden k babičce, týden ke druhé a pak jedeme k moři. Jsem ráda, že trávíme čas spolu, bez úkolů a podobně,“ dodává.

Řada táborových vedoucích se už dokonce setkala s tím, že rodiče si volný čas bez dětí nijak neužili, naopak trnuli strachy, aby se jim něco nestalo. Nezřídka tak pobyt mládežníka v přírodě skončil předčasně.

„Stále častěji se stává, že si dítě postěžuje do telefonu a rodiče celí vystrašení přijedou. To je trend asi posledních deseti let,“ vypráví Miroslav Topinka, ředitel stejnojmenné cestovní kanceláře. Ta pořádá po celé České republice stovky táborů ročně už téměř třicet let. „Přitom je na začátku úplná malichernost, třeba hádka s kamarádkou nebo klučičí strkanice. Hodně k tomu přispívají mobily, které děti na tábory běžně vozí,“ dodává Topinka.